W dzisiejszych czasach mało kto posiada te szczęście, że nie ma na swoim koncie finansowych zaległości. A niestety, długi to problem “na czasie” i aby się z nich wykaraskać wymagają niemałej determinacji i konsekwencji.
Wiesz już, jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIK, ZUS oraz to, jak uchronić się przed odziedziczeniem niespłaconych zobowiązań. To teraz nadszedł czas na rozprawienie się z długami komorniczymi.
Czytaj również:
Dług u komornika nie bierze się znikąd
Problem długów to temat lawirujący w dzisiejszych mediach, niemal na okrągło. Często mówi się o niespłaconych zobowiązaniach – szczególnie wśród młodego pokolenia, które nie wykazuje chęci oszczędzania na cokolwiek. Nie chcą odkładać przez 10 “grubych” lat na nowe auto, bo jest to 10 utraconych lat, podczas których można odbyć niesamowite rejsy i podróże dookoła świata.
I faktycznie – trudno z tym się nie zgodzić … Jednak nie przeszkadza im to w finansowaniu “przyjemności” pożyczkami ratalnymi bądź konsumpcyjnymi, które spłacają z dużymi kłopotami, a nawet ogóle! Jeszcze większa skala zadłużenia dotyczy starszej grupy społeczeństwa, po 35. roku życia, których długi sięgają grubo ponad miliard złotych.
Dlatego, jeśli znajdujesz się wśród tej części osób z problemami finansowymi i komornikiem na karku to musisz odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie – mianowicie: na jaką kwotę jesteś zadłużony?
Po pierwsze – skąd w ogóle ten dług?
Zadłużenie na Twoim koncie stanowi dla Ciebie niemałe zaskoczenie? W takim razie przeanalizuj swoje dotychczasowe przychody i wydatki, a także zaciągnięte należności – bankowe, jak i te … pozabankowe. Musisz wiedzieć, że wszelkie wierzytelności mogą być “ściągane” przez firmy windykacyjne, które szukają dłużników i naliczają sobie dodatkowe odsetki.
W taki sposób niejako “inwestują” w zadłużenie, czekając na jakikolwiek sygnał od płatnika. Ostatecznością jest egzekucja komornicza, która często staje się najgorszym koszmarem dłużnika. Jednak wiedz, że komornik nie posiada nieograniczonej władzy. Nie stoi też ponad prawem, a Ty nie jesteś jego niewolnikiem! Wszystko uregulowane jest w przepisach Kodeksu Cywilnego.
Na szczęście, znając swoje przywileje i obowiązki komornika znacznie łatwiej możesz odnaleźć się w nowej sytuacji. Ba – dzięki temu zachowasz iście pokerową twarz!
Sprawdź także: Pożyczki z komornikiem dla zadłużonych
Po drugie – sprawdź się w rejestrach dłużników!
Zanim poprosisz komornika o udostępnienie Twojego stanu zadłużenia – w pierwszym kroku zajrzyj do darmowych baz: BIK, KRD, ERIF oraz BIG InfoMonitor. Jest to nie tylko dobry sposób na sprawdzenie czy egzekwowane przez komornika zobowiązania faktycznie istnieją, ale dzięki nim będziesz miał również lepszy ogląd na sytuację finansową i dowiesz się, ile masz do spłaty.
Dokładne działanie baz przybliżyliśmy w tym artykule. Pokrótce przypomnimy tylko, że dostęp do nich dla każdej osoby, raz na pół roku jest bezpłatny!
Po trzecie – a może posiadam przedawnione roszczenia?
Opanowanie kunsztu rozsądnego zarządzania to także umiejętność, którą powinieneś przyswoić. Warto zatem sprawdzić, czy któryś z Twoich długów nie jest przedawniony. Pamiętaj jednak, że przedawnienie zadłużenia nie jest tożsame z jego umorzeniem! Co oznacza, że zobowiązanie nie zostało anulowane, a jedynie jesteś uprawniony do obrony przed sądowym nakazem zapłaty!
O czym jeszcze nie możesz zapomnieć powołując się na przedawnienie długów?
Otóż, nie jest ono uznawane z urzędu, a na wniosek dłużnika! Najprościej mówiąc – wierzyciel nie zważając na fakt ustania “terminu ważności” roszczenia, licząc na Twoje niezorientowanie nadal będzie wysyłać nakazy zapłaty całości zobowiązania! Wówczas wystarczy, że telefonicznie bądź listownie powiadomisz sąd o przedawnieniu długu, a to powinno rozwiązać kłopotliwą sytuację.
Jak sprawdzić zadłużenie u komornika?
W przypadku, gdy ostatecznie chcesz sprawdzić swoje zadłużenie u komornika – najrozsądniejszym krokiem będzie wykorzystanie wiedzy, jaką pozyskałeś z rejestrów: BIK, KRD, BIG “InfoMonitor” oraz ERIF. Dowiesz się z nich, m.in. o dokładnych danych wierzyciela. Wystarczy, że zadzwonisz do niego, a uzyskasz informacje na temat komornika czy firmy windykacyjnej, która prowadzi Twoją sprawę.
Oczywiście możesz też poczekać na oficjalne listowne powiadomienie od komornika, które dokładnie przedstawi, jak wygląda Twoje obecne zadłużenie komornicze. Zgodnie z art. 763 Kodeksu Cywilnego – komornik ma obowiązek zawiadomić płatnika o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie był zawiadomiony i przy której nie był obecny, i na jego żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy ( Ustawa z dn. 17.11.1964 r., Dz. U. z 2018 r., poz. 1360)
Dlatego każdy dłużnik, który posiada jakiekolwiek wątpliwości, co do wysokości egzekwowanej kwoty czy okresu jej spłaty, a także nie ma wystarczającej wiedzy na temat uregulowania roszczenia – ma prawo poprosić egzekutora o aktualizację stanu zadłużenia i dokładnego rozpisania zapłaconych i zaległych rat.
Wniosek o informację o stanie zadłużenia
Składając do komornika prośbę o przedstawienie sytuacji finansowej, niezbędne jest napisanie pisma o udzielenie informacji dotyczącej stanu zadłużenia. Należy w nim wyodrębnić:
- Dane osobowe dłużnika i wierzyciela
- Dane osobowe komornika
- Sygnaturę akt
- Określenie kwoty zadłużenia i termin jej spłaty
Zapamiętaj, że komornik jako organ egzekucyjny ma obowiązek – na pisemny wniosek dłużnika lub wierzyciela udzielić informacji o toku postępowania egzekucyjnego! Oznacza to, że nie musi tego zrobić, gdy wykorzystasz do tego inne bezpośrednie formy komunikowania się z nim.
Przykładowo, wysyłanie e-maili, dzwonienie, sms-y czy rozmowy “twarzą w twarz” nie muszą przynieść pożądanego skutku. Natomiast, jeśli i w sposób listowny, Twój wniosek został zignorowany to najlepszym wyjściem jest złożenie skargi na czynności komornika.
Ten typ dokumentu również składa się w formie pisemnej, z zachowaniem powyższych wymogów i uzasadnienia swojej decyzji – a więc nieudzieleniem przez komornika wymaganych żądań.
Wiedz, że zła historia finansowa oraz komornik na głowie, nie najlepiej świadczą o człowieku i jego zdolności zarządzania budżetem finansowym. Dlatego opanowanie sztuki wyjścia z długów i zdolności komunikacji z komornikiem pozwolą zaoszczędzić nie tylko nerwów i czasu, ale i pieniędzy.
W końcu każda egzekucja komornicza pociąga za sobą dodatkowe koszty. Warto temu przeciwdziałać! W jaki sposób? Sprawdzając swoje zadłużenie w bazach dłużnika i u komornika, które w kolejnym kroku powinieneś spłacić jak najszybciej.
„O czym jeszcze nie możesz zapomnieć powołując się na przedawnienie długów? Otóż, nie jest ono uznawane z urzędu, a na wniosek dłużnika!”.
Oj, już nie. Po zmianie przepisów teraz sprawdzenie ewentualnego przedawnienia odbywa się z automatu przez sąd.
Bzdura. W BiK nie znajdziesz aktualnych informacji o długach komorniczych tylko o długach bankowych.
Właśnie jak moi przedmówcy napisali wprowadza w błąd. Artykuł jest nierzetelny.
Gdzie znajdę długi komornicze jeśli wpisze PESEL i NIP ?