jak sprawdzic dluznika

Wiele osób, które stają się ofiarą spirali zadłużenia traci kontrolę nad swoimi finansami. Budżet domowy to ulotne marzenie, nie wspominając o funduszu awaryjnym stworzonym właśnie na taką okoliczność.

Wiesz też, że ponad połowa Polaków nie jest w stanie sfinansować niespodziewanego wydatku, w wysokości 1 tys. zł … Dlatego już najwyższy czas zacząć figurować, wśród tej mądrzejszej części społeczeństwa!

Nie chodzi tu wyłącznie o oszczędzanie – bo zanim tego dokonasz musisz podjąć heroiczną walkę z finansową agonią! Pomoże w tym sześć baz, dzięki którym bez problemu sprawdzisz istniejące zaległości!

Jak sprawdzić ile ktoś ma długu?

Sprawdzanie w BIK

W Polsce funkcjonuje sześć baz, do których możesz trafić w przypadku kłopotów ze spłatą zadłużenia. Są to: Biuro Informacji KredytowejKrajowy Rejestr DługówBIG “InfoMonitor”ERIFKrajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych oraz Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Dzięki rejestracji w poszczególnych platformach, możesz sprawdzić czy nie posiadasz problemu z wypłacalnością oraz czy nikt inny nie wykorzystuje Twoich danych do zaciągania fałszywych zobowiązań!

Warto przeczytać: Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Po pierwsze, Biuro Informacji Kredytowej!

Pierwszym miejscem, do którego powinieneś zajrzeć jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jest to jedna z kluczowych baz, w których każda osoba – nie tylko dłużnik, może sprawdzić historię kredytową i oceną scoringową.

Trafiają do niej zarówno informacje pozytywne – a więc zobowiązania regulowane terminowo, ale i negatywne – czyli długi we wszelakiej postaci … Mogą to być niespłacone kredyty gotówkowe i alimenty, raty za kredyt hipoteczny, zakupy papierów wartościowych, debet na karcie kredytowej, a także zaległe rachunki czy kredyty poręczone.

Zobacz również: Czym jest pożyczka dla zadłużonych bez gwaranta?

Tak więc, Biuro Informacji Kredytowej nie jest wyłącznie rejestrem zawierającym “czarną listę dłużników”. Trafiają do niego wszystkie osoby, które posiadają wszelakie należności w bankach, firmach pożyczkowych czy SKOK-ach!

Aby uzyskać dostęp do bazy – niezbędna jest rejestracja na stronie głównej BIK oraz założenie profilu klienta, potwierdzonego skanem dowodu tożsamości lub na podstawie listu poleconego. Więcej o BIK przeczytasz pod linkiem. Do wyboru posiadasz następujące rodzaje kont:

 • Konto Standardowe – umożliwia darmowe pobranie raportu BIK, raz na 6 miesięcy. Możesz go pobrać klikając w “Ustawieniach”, opcję “kopia danych”. Pobrany dokument zawiera wszelkie informacje, jakie instytucje finansowe przekazały na Twój temat BIK,
 • Konto bez Pakietu – pozwala na jednorazowe pobranie raportu, który oprócz podstawowych informacji o kredytobiorcy posiada alerty BIK, możliwość zastrzeżenia dowodu tożsamości, w przypadku jego utraty oraz usługę BIK Pass, która prezentuje kontrahentom Twoją wiarygodność finansową. Taki jednorazowy pakiet to koszt 39 zł,
 • Konto z Pakietem – co prawda kosztuje 99 zł, ale przez 12 miesięcy masz komfortowy dostęp do wszelkich usług oferowanych przez bazę. Pakiet premium pozwala na wygenerowanie 12 pełnych raportów BIK w ciągu roku, skorzystania z opcji alertów BIK, wskaźnika BIK, zastrzegania dokumentów i zastrzeżeń kredytowych. Dzięki temu, na bieżąco jesteś z monitorowaniem własnych zobowiązań, a także poręczonych kredytów.

Nie zapomnij!

Pamiętaj również, że wierzyciel może wpisać dłużnika na listę BIK nie wcześniej niż 60 dni z zaleganiem ze spłatą (30 dni przed zamierzonym wpisem ma obowiązek powiadomić o tym klienta)! W takim razie czy posiadanie konta w BIK jest przydatne?

Jak najbardziej! Bez względu na to, z jakiego pakietu skorzystasz, kontrola własnej historii kredytowej pokazuje, w jaki sposób postrzega Cię bank – i to jeszcze przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu/pożyczki.

Sprawdzanie w KRD

Co ważne – żadna osoba prywatna nie ma prawa sprawdzić Twojej historii kredytowej! Dostęp do informacji posiadają wyłącznie instytucje bankowe, pożyczkowe i SKOK-i, którym wyraziłeś zgodę na dostęp do informacji osobowych. Jedyne, do czego masz prawo to zajrzenie do zobowiązań finansowych kontrahentów.

Po drugie, Krajowa Rejestr Długów

Kolejną bazą, z którą powinieneś zapoznać się bliżej jest KRD, gromadząca wszelkie informacje o zadłużeniach osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Powstała w 2003 roku, a jej funkcjonowanie reguluje – Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych oraz ustawa o ochronie danych osobowych.

Kto trafia na listę dłużników w KRD? Osoby prywatne o zaległościach w spłatach wyższych niż 200 zł oraz 500 zł wśród przedsiębiorców. Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich zobowiązania finansowe mogą widnieć w jakiejkolwiek bazie. 

Dlatego szybka rejestracja na stronie głównej KRD pozwoli rozwiązać ten konflikt. Podobnie, jak przy zakładaniu profilu klienta w BIK, w przebiegu prawidłowej autoryzacji niezbędne będzie przesłanie skanu dowodu tożsamości. Do dyspozycji posiadasz:

 • Konto Minimalne – z bezpłatną możliwością pobrania raportu, raz na 6 miesięcy. Ta opcja nie umożliwia jednak bieżącego monitorowania zapytań w KRD ani sprawdzania wpisów, które pojawiają się na Twój temat. Za częstszą chęć zajrzenia do dokumentu będziesz musiał zapłacić także – 6,90 zł,
 • Konto Indywidualne – gwarantuje nieograniczony dostęp do bazy! W ramach opłaconego pakietu – 13 zł miesięcznie, masz prawo do kontroli zapisów i zapytań na Twój temat, a także zamawiać pełne raporty częściej niż raz na pół roku. Co ciekawe, umożliwia przy tym monitorowanie trzech wybranych firm.
BIG infomonitor logo

W KRD, podobnie jak w innych bazach nie ma możliwości zajrzenia w zobowiązania finansowe innych osób prywatnych. Jedyne, co możesz zrobić to sprawdzić stan długów przedsiębiorców.

W takim razie, czy każdy może dokonać wpisu w KRD? Niekoniecznie – mają do tego prawo wyłącznie instytucje posiadające dowody, na nieterminowość Twoich zobowiązań!

Po trzecie, Biuro Informacji Gospodarczej “InfoMonitor”

Trzecim biurem informacji gospodarczej jest BIG “InfoMonitor”, który swoją funkcjonalnością jest podobny do poprzednich baz. To instytucja, która gromadzi, przechowuje oraz udostępnia dane o przeterminowanych zadłużeniach osób fizycznych i przedsiębiorców. Co więcej, jest jedyną platformą, która posiada dostęp do informacji zgromadzonych przez BIK oraz Związek Banków Polskich.

Za co możesz trafić do BIG “InfoMonitor”? Wpisu do rejestru mogą dokonać banki, firmy pożyczkowe, przedsiębiorcy, instytucje państwowe, a nawet klienci indywidualni (!) za problemy:

 • W spłacie pożyczki/kredytu w terminie
 • Nieuregulowane rachunki
 • Zaległe mandaty czy wynagrodzenie od pracodawcy
 • Zadłużenie w rachunkach, np. za prąd, gaz, wodę czy wywóz śmieci

Oczywiście pod warunkiem, że:

 • Twój dług wynosi minimum 200 zł,
 • Spóźnienie w opłacie jest dłuższe niż 30 dni,
 • Wierzyciel, przynajmniej 14 dni przed dokonaniem, poinformował się Cię o zamiarze wpisu,

Co istotne, dokonanie wpisu nie jest takie proste. Każdy chętny do współpracy z bazą, zmuszony jest do podpisania umowy określającej zakres świadczonych usług. Natomiast, gdy potrzebujesz sprawdzić jedynie informacje widniejące w rejestrze – wystarczy do tego szybka rejestracja online.

ERIF logo

Co musisz zrobić? Wejść na stronę główną BIG “InfoMonitor” i założyć konto uzupełnione o dane osobiste. Podobnie, jak we wcześniejszych rejestrach – system poprosi Cię o skan dowodu tożsamości, które wgrywasz bezpośrednio w prywatnym panelu klienta. Dzięki temu masz pewność, że poufne informacje nie trafią w niepowołane ręce.

Po pozytywnym przebrnięciu weryfikacji możesz pobrać, raz na pół roku darmowy raport tyczący się Twoich zobowiązań finansowych. Za kolejny każdorazowy dokument będziesz musiał wnieść opłatę, w wysokości 6,50 zł.

Po czwarte, ERIF!

ERIF, czyli Biuro Informacji Gospodarczej to kolejna organizacja, która na swoim koncie posiada wszelkie dane o zobowiązaniach finansowych osób prywatnych i przedsiębiorców. Każda z tych grup, bezproblemowo może pobierać raporty na swój temat, ale także dodawać dłużników do bazy.

Rejestr ten pełni dwie kluczowe role: prewencyjną oraz windykacyjną. Oznacza to tyle, że pomaga monitorować i weryfikować wiarygodność konkretnych podmiotów. Co więcej, gromadzi nie tylko zadłużenia, ale i terminowo spłacane należności.

KIDT BIG SA

Jak sprawdzić osobę zadłużoną w ERIF?  Jeśli samemu chcesz sprawdzić swoje finanse wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie głównej ERIF i podobnie, jak we wcześniejszych bazach musisz przejść wnikliwą weryfikację. Każda osoba bowiem posiada bezpłatny, raz na 6 miesięcy – dostęp do takich informacji.

Za częstsze sprawdzanie swojego statusu trzeba ponieść 3 zł opłatę. Możesz także wykupić pełen pakiet, w postaci rocznego abonamentu za 12 zł. Posiadając tę opcję, na bieżąco będziesz otrzymywał powiadomienia o wpisach i aktualizacjach na swój temat. A co najważniejsze, uchronisz się przed potencjalną utratą tożsamości! 

Po piąte – Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych!

KIDT to najmłodsza, a zarazem najmniej znana baza dłużników, do której wpisywane są osoby fizyczne, jak i jednostki gospodarcze posiadające długi, w postaci nie opłaconych rachunków telekomunikacyjnych.

Jak skontrolować swoje zobowiązania? Aby sprawdzić raport KIDT niezbędne jest zarejestrowanie się na stronie bazy, gdzie po wstępnej weryfikacji konta możliwe będzie pobranie, raz na pół roku darmowego raportu, na temat zadłużenia. Czy można usunąć taki wpis? Jak najbardziej! Wystarczy, że uregulujesz ciążący dług. W ciągu 14 dni wierzyciel zobowiązany będzie do usunięcia nieaktualnej informacji finansowej.

 

Po szóste, Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych!

KRDN logo

KRDN to tajemnicza baza dłużników, do której zagląda niewiele osób. I to jest błąd! Jest organizacją przynależącą do Krajowego Rejestru Sądowego, a więc nie jest prywatną bazą dłużników, jak BIK czy KRD. Początkowo skupiała w swoich progach jedynie przedsiębiorców, którzy utracili płynność finansową – po czasie jednak dołączono do niej dłużników alimentacyjnych, posiadających  nieuregulowane alimenty, powyżej 6 miesięcy.

Aby sprawdzić się w systemie wystarczy, że zalogujesz się na stronie głównej KRDN oraz wpiszesz swoje dane osobowe. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszych baz jest to propozycja płatna. Za każdorazowe sprawdzenie dłużnika konieczne jest uiszczenie opłaty podanej na stronie.

Kto może dodawać negatywne wpisy na platformę? Dokonują go wyłącznie sądy, na wniosek wierzyciela skierowanego przeciwko osobie fizycznej (po 30 dniach od niedokonania określonej wpłaty).

Czy warto sprawdzać zadłużenie? Tak – koniecznie!

Znajomość rejestrów dłużników to bez wątpienia duży atut, nie tylko dla przedsiębiorców! Posiadanie wiedzy o swoich finansach i większa świadomość w tym kierunku to dobry prognostyk na przyszłość. W końcu kształtuje nie tylko samokontrolę, ale i wpływa na lepszą organizację budżetu domowego. Takie darmowe źródło informacji powinno być dla każdego pobudką do zmian i poprawy wizerunku w oczach kredytodawców!

2.3/5 - (11 votes)