zadłużenie bik

Miewasz problemy ze spłatą kredytów, pożyczek bądź innych zobowiązań? W takim razie, bank przed udzieleniem kolejnego finansowania dokładnie przyjrzy się Twojej sytuacji finansowej.

Na szczęście, zanim to zrobi możesz wziąć pod lupę swoją historię kredytową i zminimalizować ryzyko decyzji odmownej.

Biuro Informacji Kredytowej ma dane o każdym kredytobiorcy

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest głównym źródłem informacji o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych.

Jest to zarazem największy rejestr w Polsce, który gromadzi, przechowuje oraz udostępnia dane tyczące się, m.in. spłaty kredytów i pożyczek, limitu na karcie, zaległości w regulowaniu alimentów, rachunków czy kart kredytowych.

W bazie BIK nie znajdują się wyłącznie klienci posiadający długi! Są tam również osoby, które nie mają problemów w regulowaniu zobowiązań. Dzięki czemu, instytucje finansowe mogą sprawdzić wiarygodność kredytową wszystkich potencjalnych konsumentów.

Wyjątek stanowią ludzie młodzi, którzy startując w dorosłe życie nie posiadają żadnej historii kredytowej. A co za tym idzie, nie figurują w rejestrze BIK oraz innych systemach finansowych.

Jeżeli mają państwo problemy z negatywną historią kredytową, na naszej stronie mogą wnioskować państwo o udzielenie chwilówki bez BIK.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą?

Posiadanie statusu wiarygodnego kredytobiorcy, szczególnie dla osób marzących o własnym M jest celem samym w sobie. Instytucje finansowe, na podstawie widniejących informacji decydują o przydzieleniu kredytu hipotecznego. 

Zatem, jeśli terminowo regulujesz wszelkie należności to masz większe szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. Skąd ta pewność? Otóż bank zakłada, że skoro wcześniejsze długi spłacałeś na czas to i w tym przypadku nie będziesz miał kłopotu.

Równocześnie, nawet najmniejsze – lecz stale powtarzające się zaległości mogą pogorszyć Twoją sytuację kredytową! Występuje to również w sytuacji, gdy niewiarygodny kredytobiorca zalega z długiem, zaś Ty – jesteś jego poręczycielem.

Dlatego pamiętaj, że z każdą terminowo regulowaną płatnością pracujesz na pozytywną historię kredytową i ocenę punktową – scoring BIK. Im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo pozytywnej weryfikacji wniosku kredytowego/pożyczkowego.

Historia płatności pozostaje z Tobą na długi czas

Tak naprawdę wszystko zależy od tego czy osoba, która spłaca zobowiązanie, wyraziła zgodę na przetwarzanie danych. Jeśli zgodziła się – a tak jest najczęściej, to takie płatności będą widniały w rejestrach BIK, BIG “InfoMonitor”, KRD lub ERIF. 

Warto jednak wiedzieć, że przy wypełnianiu wniosków o pożyczki pozabankowe czy bankowe, zgoda na udostępnianie danych jest jednym z wymogów zaakceptowania wniosku. Ma to swoje plusy, bo gdy terminowo spłacasz należności to wpływają one pozytywnie na Twoją reputację.

jak sprawdzic bik

Inaczej ma się sytuacja, z opóźnieniami, które przekraczają 60 dni i jednocześnie upłynęło 30 dni od poinformowania dłużnika przez kredytodawcę. Takie informacje mogą widnieć w systemie BIK, nawet przez 5 lat – i to bez zgody klienta!

Zanim sprawdzisz się w BIK – rejestr skontroluje Twoją tożsamość!

Biuro Informacji Kredytowej przykłada dużą wagę do wiarygodnej i bezpiecznej weryfikacji klientów. Każdy pojedynczy raport nie ma prawa trafić do rąk niepowołanych do tego osób! 

Dlatego, założenie profilu klienta w BIK wiąże się z udostępnieniem szeregu szczegółowych informacji. 

W tym celu możesz wybrać jeden z poniższych sposobów:

 • Przesłanie drogą elektroniczną, formularza rejestracyjnego wraz ze zdjęciem lub skanem dowodu osobistego – w tym przypadku konieczne będzie również udostępnienie numeru PESEL i dowodu osobistego, podanie dokładnego adresu wraz z numerem telefonu, a także wykonanie przelewu identyfikacyjnego, w wysokości 1 zł,
 • Przesłanie drogą elektroniczną wniosku rejestracyjnego i następnie wykorzystanie kodu dostarczonego listem poleconym przez Pocztę Polską

Zdecydowanie szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest pierwszy wariant. Wymaga on jednak przekazania zdjęcia dowodu osobistego, co dla poniektórych osób może stanowić barierą nie do przejścia. Co więcej, opłata weryfikacyjna za 1 zł nie podlega zwrotowi. 

Tak więc, z myślą o tradycjonalistach, BIK proponuje opcję założenia konta, z pomocą listu poleconego. W tym przypadku, kod weryfikacyjny przekazywany jest za pośrednictwem przesyłki pocztowej. Wybór tej opcji spowoduje jednak, że na sprawdzenie swoich danych w BIK będziesz musiał poczekać, nawet do kilkunastu dni.

Pierwsze koty, za płoty – rejestracja w BIK

Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić swoje zadłużenie? A może ciekaw jesteś, jak przedstawia się Twoja sytuacja scoringowa? W takim razie, jedyną słuszną drogą jest pobranie ogólnego raportu, który raz na pół roku jest bezpłatny.

Co istotne, w rejestrze mogą sprawdzić się nie tylko klienci indywidualni, ale także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz firmy. Zanim jednak to zrobisz – konieczne jest założenie konto na stronie głównej BIKAby to wykonać musisz przejść następujące czynności.

W przypadku autoryzacji, z pomocą skanu dokumentu tożsamości:

 1. Wypełnij formularz rejestracyjny – uzupełniony o podstawowe dane osobowe, numer PESEL oraz numer dowodu osobistego, e-mail, telefon kontaktowy,
 2. Potwierdź swoją tożsamość – do umieszczonych informacji załącz skan dokumentu tożsamości
 3. Wykonaj przelew weryfikacyjny za 1 zł – akceptowalne wyłącznie z osobistego rachunku bankowego
 4. Kliknij w wiadomość aktywacyjną
 5. Odbierz SMS-a z kodem aktywacyjnym
 6. Wpisz kod w wypełnionym wniosku i ustaw hasło do logowania

W przypadku autoryzacji na podstawie listu poleconego:

 1. Wypełnij formularz rejestracyjny i zaznacz opcję wysyłki listu 
 2. Odbierz list polecony wraz z kodem aktywacyjnym
 3. Kliknij na poczcie w wiadomość aktywacyjną
 4.  Odbierz wiadomość SMS-ową z kodem aktywacyjnym
 5. Wpisz kod w wypełnionym wniosku oraz ustaw hasło do logowania
czy jestem w bik

Pomyślnie przeprowadzona rejestracja zobliguje Ciebie do pobrania raportu BIK zawierającego wszelkie informacje, na temat Twoich zobowiązań!

Dopasuj raport do swoich oczekiwań – co masz do wyboru?

Posiadając profil klienta możesz w pełni korzystać z usług oferowanych przez rejestr BIK. Jak już wiesz, za sprawdzenie danych nic nie płacisz – pod warunkiem, że pobierzesz raport nie częściej niż raz na pół roku.

Jak go pobrać? Po wejściu RODO – dostęp do niego stał się nieco utrudniony. Obecnie, dokument ten jest dostępny pod nazwą – “kopia danych”. Możesz uzyskać go na kilka sposobów:

 • Przekazując wniosek Pocztą Polską lub składając go osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK
 • Przesyłając wniosek internetowo
 • Przesyłając wniosek, z pomocą profilu osobistego na stronie BIK

Jednak BIK oferuje także inne produkty, jak: alerty BIKwskaźnik BIK czy w przypadku utraty dokumentu tożsamości, prawo do zastrzeżenia dokumentu, a także zastrzeżenia kredytowe. Możesz także skorzystać z Pakietu BIK: jednorazowego za 39 zł lub rocznego za 99 zł.

W obu przypadkach dokumenty zawierają wszelkie informacje finansowe – zapytania kredytowe wysyłane przez banki, informacje o współkredytobiorcach czy stosunki z bankami.

Dodatkowo, w rocznym pakiecie posiadasz możliwość pobierania raportu zgodnie z uznaniem, sprawdzanie oceny scoringowej, jak również otrzymujesz alerty BIK, w postaci powiadomień SMS lub na e-maila – gdy ktoś bezpodstawnie posłuży się Twoimi danymi w instytucji finansowej!

BIK – prosty sposób na bezpieczeństwo i unikanie problemów!

Szeroka gama możliwości, jaką oferuje BIK zapewnia spokojny sen i “lekką” głowę. Dlatego, nie powinieneś mieć problemu z dopasowaniem rozwiązań BIK-owych do swoich aktualnych oczekiwań.

Co ciekawe w systemie, istnieje opcja skontrolowania kondycji płatniczej kontrahentów. Dzięki temu zanim podejmiesz współpracę, z konkretną firmą możesz sprawdzić jej wiarygodność i uniknąć nieuczciwych relacji biznesowych. I to wszystko bez wychodzenia z domu!

2.7/5 - (3 votes)