Czy ktoś może wziąć kredyt na mój dowód, nawet jeśli nie zgubiłem dokumentów? Niestety tak. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt i co zrobić wówczas, gdy już dojdzie do przestępstwa!

Oszustwa kredytowe stanowią około 99% wszystkich przestępstw finansowych1.” Przez oszustwo kredytowe, zwane również wyłudzeniem kredytu, rozumie się sytuacje, gdy ktoś wziął na mnie kredyt (także przez internet), gdy ktoś wziął kredyt na mój dowód (posługując się w tym celu skradzionym lub podrobionym dokumentem tożsamości), gdy ktoś wziął kredyt na moje nazwisko itd.

Do tej kategorii przestępstw zalicza się również przypadki, w których ktoś wyłudził kredyt lub pożyczkę z wykorzystaniem nierzetelnego lub sfałszowanego pisma, mającego istotny wpływ na uzyskanie finansowego wsparcia (np. zaświadczenie o dochodach).

baner BIK

Aby sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na nasze dane wystarczy pobrać raport BIK

Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie kredytu?

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Najprostszą i najszybszą metodą, by się tego dowiedzieć, jest zweryfikowanie siebie w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Załóż konto w BIK i regularnie monitoruj to, co dzieje się z Twoimi danymi (i z Twoimi zobowiązaniami).

Wiedząc już, jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie kredytu, będziesz mógł mieć pewność, że Twoje dane osobowe są bezpieczne. Dobrą praktyką jest ustawienie alertów BIK. Takie powiadomienia mogą zastąpić Ci samodzielne sprawdzanie tego, czy „ktoś wziął na mnie kredyt”. Ponadto, alerty BIK pozwolą Ci zareagować niezwłocznie, gdy tylko dojdzie do jakiekolwiek naruszenia.

Wiesz już, jak sprawdzić, „czy ktoś nie wziął na mnie kredytu”, ale boisz się, że sam BIK to za mało? Wspomniane alerty to tylko jedna z możliwych odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić, czy mam kredyt. Poza BIK, ochronić Twoje dane pomoże Ci taka usługa, jak Bezpieczny PESEL.

Skorzystanie z tej opcji pozwoli Ci zastrzec własny numer PESEL, minimalizując tym samym ryzyko związane z tym, że ktoś posłuży się nim bez Twojej wiedzy i zgody. Gdy aktywujesz omawianą usługę zarówno banki jak i firmy pożyczkowe, otrzymają informację o tym, że w najbliższym czasie nie planujesz zaciągać żadnych kredytów i pożyczek.

Tym samym, jeśli do tych instytucji finansowych wpłynie w Twoim imieniu jakiekolwiek zapytanie o pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych, to zostanie ono automatycznie odrzucone.

Ktoś wziął na mnie kredyt. Jak się bronić przed taką sytuacją?

Załóżmy, że ktoś wziął kredyt na moje nazwisko. Co możesz zrobić wówczas, jeśli do nie do Ciebie należy takie zobowiązanie? Nim podpowiemy Ci, jak wtedy postąpić, podkreślmy, że najlepiej jest nie dopuścić do sytuacji, w której ktoś wziął na mnie kredyt przez internet. Aby zminimalizować ryzyko związane z tym, że padniemy ofiarą oszustów, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Oto najważniejsze z nich:

  • Pilnuj swoich dokumentów – dobrą praktyką jest sprawdzanie przynajmniej raz dziennie, czy masz je przy sobie. Jeśli zauważysz ich brak, natychmiast to zgłoś i zastrzeż dowód osobisty.
  • Nie dziel się swoimi danymi osobowymi – dotyczy to nawet najbliższych Ci osób. Jeśli ktoś prosi Cię o podanie np. numeru i serii dowodu osobistego, upewnij się, po co pytającemu potrzebne są te informacje. Sprawdź, czy ta miła pani, która do Ciebie dzwoni i która przedstawia się jako pracownica banku, rzeczywiście nią jest. To samo dotyczy wszystkich innych osób, które pytają Cię o Twoje dane osobowe.
  • Rozważnie korzystaj z mediów społecznościowych – nie wrzucaj tam zdjęć swoich dokumentów. Nie podawaj również swoich danych w konkursach, których wiarygodność budzi wątpliwości. Jeśli otrzymasz dziwnie wyglądająca wiadomość od znajomego, nie klikaj w zamieszczone w niej linki. Skontaktuj się z nadawcą wiadomości i poinformuj go o całej sytuacji.
  • Nie zostawiaj dokumentów bez opieki – i to nawet na chwilę. Jeśli ktoś prosi Cię o to, byś zostawił swój dowód np. w zamian za zostawienie kurtki w szatni czy wypożyczenie sprzętu, to pod żadnym pozorem tego nie rób. Bądź również świadomy tego, że taka „prośba” jest niezgodna z prawem. Pamiętaj również, że dziś, gdy praktycznie każdy ma przy sobie telefon komórkowy z dobrym aparatem do tego, by wykorzystać dane z Twojego dowodu osobistego, wystarczy mniej niż minuta. Dlatego jeśli ktokolwiek zniknął Ci z oczu wraz z Twoim dowodem osobistym, zareaguj jak najszybciej.
  • Odpowiednio zabezpiecz swoje dokumenty – nie trzymaj wszystkich dokumentów w jednym miejscu ani nie pokazuj nikomu, gdzie je przechowujesz. Na to, co dzieje się z Twoimi rzeczami, uważaj zwłaszcza w podróży czy w zatłoczonych miejscach.

Ktoś wziął kredyt na mój dowód. Jak mogło do tego dojść?

Sytuacja, w której „ktoś wziął kredyt na mój dowód, a firma pożyczkowa żąda spłaty ode mnie” wcale nie należy do rzadkości. Może to być konsekwencja zgubienia przez nas dokumentu tożsamości lub podrobienia go przez oszustów. Jest to o tyle istotne, że scenariusz, w którym ktoś wziął kredyt na moje nazwisko, jest prawdopodobny również wtedy, gdy wciąż mamy przy sobie wszystkie dokumenty.

Jak zatem złodzieje mogli wejść w posiadanie naszych danych, wystarczających do wzięcia kredytu lub pożyczki? Tutaj możliwych jest kilka opcji. Do kradzieży danych mogło dojść w internecie, mogliśmy kliknąć w link nieznanego pochodzenia, wejść na fałszywą stronę internetową (np. taką, która do złudzenia przypominała stronę naszego banku) i zostawić na niej ważne informacje itd.

Być może też zostawiliśmy komuś na chwilę swój dowód, np. wypożyczając sprzęt sportowy. Zdarzały się również sytuacje, w których ktoś opublikował zdjęcie swojego dowodu czy paszportu w mediach społecznościowych. Każde z tych zachowań to wręcz zaproszenie dla złodziei do tego, by mogli posłużyć się naszymi danymi.

Warto także wiedzieć, że oszuści, którzy zajmują się wyłudzaniem kredytów, korzystają w tym celu z podrobionego dokumentu tożsamości. Może się zatem zdarzyć, że dopiero po czasie zostaniesz poinformowany o tym, że „ktoś wziął kredyt na mój dowód”. Co istotne, złodziej może wykorzystać w celu uzyskania finansowej korzyści nie tylko Twój dowód osobisty, lecz także paszport, prawo jazdy, a nawet książeczkę wojskową.

Stąd też, jeśli tylko zauważysz brak któregokolwiek z tych dokumentów, powinieneś jak najszybciej je zastrzec. Pamiętaj, że zwłoka działa na Twoją niekorzyść i może sprawić, że złodziej weźmie na Ciebie kolejne kredyty i pożyczki. A wierzyciel o ich spłatę zwróci się właśnie do Ciebie.

Ktoś wziął na mnie kredyt przez internet. Pomóżcie!

Jeśli padłeś ofiarą sytuacji, w której „ktoś wziął na mnie kredyt przez internet”, to musisz jak najszybciej to zgłosić. Zdrowy rozsądek i błyskawiczne działanie są tutaj kluczowe. Zamiast skarżyć się na to, że ktoś wziął kredyt na moje nazwisko, podejmij następujące kroki:

  • Zastrzeż swoje dane – to właśnie od tego powinieneś zacząć, jeśli wiesz już, że scenariusz ktoś wziął na mnie kredyt, dotyczy również Ciebie. Najszybciej zastrzeżesz swój dokument tożsamości, korzystając z systemu Dokumenty Zastrzeżone. Możesz zrobić to także w dowolnym urzędzie lub banku. Gdy już wykonasz ten krok, będziesz mógł mieć pewność, że złodziej nie dokona kolejnym wyłudzeń na „Twoje konto”. Zastrzeżony dokument stanie się dla niego bezużyteczny.
  • Złóż zawiadomienie na najbliższym posterunku policji – zarówno kradzież danych, jak i oszustwo kredytowe, to przestępstwo. Jeśli padłeś ofiarą złodziei, jak najszybciej poinformuj o tym fakcie odpowiednie służby.
  • Nie unikaj kontaktu z bankiem czy firmą pożyczkową – pamiętaj, że instytucja finansowa również została oszukana. Skontaktuj się z podmiotem, w którym „masz” zobowiązanie i postaraj się wyjaśnić całą sytuację. Do swojego oświadczenia dołącz np. zgłoszenie kradzieży dokumentów czy powiadomienie o popełnieniu przestępstwa. To w oczach banku czy firmy pożyczkowej zwiększy Twoją wiarygodność. Dłużników, którzy biorą kredyt, a potem nie chcą go spłacać, niestety nie brakuje.

Rada na koniec? Bądź świadomym internautą. Nie wchodź na strony, które nie są odpowiednio zabezpieczone, ani nie klikaj w nieznane Ci linki. Nim podzielisz się z kimkolwiek swoimi danymi, sprawdź to, kto i w jakim celu prosi Cię o podanie takich informacji.

Korzystaj z dobrego programu antywirusowego i nie zapomnij o tym, by regularnie go aktualizować. Jeśli w jakimś sklepie internetowym (zwłaszcza gdy go nie znasz) musisz podać zbyt wiele danych, lepiej zrezygnuj z zakupów w takim miejscu.

Źródła:

1 http://statystyka.policja.pl/st/kodeks-karny/przestepstwa-przeciwko-17/63921,Oszustwo-kredytowe-art-297.html

Rate this post