Zastanawiasz się czy posiadasz niespłacone zobowiązania w Zakładzie Ubezpieczeń Socjalnych? A może już wiesz, że borykasz się z problemami finansowymi i nie możesz uregulować długu?
Pamiętaj, że od 1 stycznia 2018 roku, każde zaległości w składkach na ZUS opłacane są w pierwszej kolejności z ubezpieczenia zdrowotnego.
A to oznacza, że możesz utracić ubezpieczenie chorobowe. Jak być pewnym, czy nie zostałeś pozbawiony polisy?
Wystarczy, że złożysz wniosek o zaświadczenie ZUS!
Z raportu przedstawionego przez ZUS wynika, że z kłopotami finansowymi, a tym samym zaległościami w regularnym opłacaniu składek boryka się ponad 280 tys. przedsiębiorców, na łączną kwotę ok. 3 mld zł. Dlatego ZUS diametralnie zmienia zasady i sposoby rozliczania się płatników!
Od tego roku, osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą regulować składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe czy chorobowe. Powód? Zaległości w opłatach składek wraz z naliczonymi odsetkami! A to oznacza jedno – brak prawa do zasiłku chorobowego czy płatnego urlopu macierzyńskiego.
Pamiętaj też, że dobrowolne ubezpieczenie traci ważność, od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego! Nawet, w przypadku dłużników, którzy zapłacą w terminie, ale nie wezmą pod uwagę bieżącej płatności i długu wraz z odsetkami karnymi.
Ponadto, płatnicy zamiast trzech lub czterech przelewów dokonują tylko jeden – na indywidualny numer rachunku bankowego. Następnie ZUS rozdziela wpłaty, które przyznawane są na poczet konkretnych ubezpieczeń, funduszu pracy czy funduszu emerytur pomostowych.
W przypadku problemów, kołem ratunkowym dla dłużników ZUS jest rozłożenie należności w ratach czy złożenie wniosku na opłacanie składek po terminie. W razie ewentualnych pytań istnieje także – pomoc doradcy do spraw ulg i umorzeń.
Dzięki takim rozwiązaniom wielu przedsiębiorców odetchnie z ulgą. W końcu mogą regulować składki i spłacać dług w późniejszym okresie lub ratach, a jednocześnie nie są zwolnieni ze świadczeń!
Niemniej jednak, po zmianie przepisów warto na bieżąco śledzić swoją sytuację finansową. W jaki sposób? Przedsiębiorcy posiadają kilka sposobów na dostęp do danych o stanie swoich rozliczeń w ZUS.
Zadłużenie zus jak sprawdzić?
Najprostszym, a zarazem najbardziej czasochłonnym rozwiązaniem na uzyskanie informacji o stanie swoich rozliczeń jest wizyta w najbliższej placówce ZUS. Tam po okazaniu dowodu tożsamości możesz złożyć wniosek o zaświadczenie ZUS-EWN.
Za to znacznie wygodniejszym sposobem jest proces online. Jedynym warunkiem, który musisz spełniać jest posiadanie profilu klienta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Założenie takiego konta przebiega 2-etapowo:
- Rejestracja i wypełnienie formularza elektronicznego na oficjalnej stronie ZUS
- Weryfikacja tożsamości – poprzez wizytę w placówce ZUS i okazanie dowodu tożsamości lub internetowo, z wykorzystaniem certyfikowanego podpisu lub profilu ePUAP – elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej.
Od niedawna na Platformę Usług Elektronicznych można zalogować się także za pomocą niektórych banków, które podpisały porozumienie z ZUS. Jak na razie dostęp do profilu PUE posiadają klienci, m.in. PKO BP, BOŚ Banku, Alior Banku czy Millenium.
Jak zalogować się do PUE ZUS?
Przedsiębiorca, który posiada zweryfikowany profil klienta PUE, po zalogowaniu się ma dostęp do ewentualnych zaległości. Odnajdzie je w zakładce “Należne składki i wpłaty”.
Przedstawione w postaci tabeli prezentują aktualne informacje o wysokości składek do zapłaty oraz rzeczywistą kwotę zarejestrowaną przez ZUS dotyczącą opłat na:
- Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
- Fundusz Pracy i Emerytur Pomostowych
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pomocniczych
Wniosek ZUS EWN to nic skomplikowanego!
Generalnie cześć dokumentu uzupełniona jest danymi zawartymi podczas rejestracji w PUE ZUS. Jedyną “nową” rzeczą, którą musisz umieścić jest podanie przyczyny, dla której interesuje Cię złożenie wniosku. Przykład? Chociażby w celu uzyskania kredytu hipotecznego bądź udziału w przetargu bankowym.
Gdzie odnajdziesz formularz ZUS-EWN?
- Klikasz w zakładkę “Płatnik” oraz wyszukujesz opcję “Usługi”
- Po rozwinięciu kategorii, znajdujesz zakładkę “Katalog usług” i zaznaczasz odnośnik, wniosek ZUS-EWN,
- Formularz uzupełniasz o brakujące dane, po czym zaznaczasz opcję “Zapisz” i “Wyślij”. Pamiętaj, że przed weryfikacją formularza musi on zostać uwierzytelniony jednym z trzech sposobów: profilem PUE, podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP,
- Dokument zwrotny odnajdziesz w skrzynce odbiorczej, w sekcji “Dokumenty i wiadomości”. Widoczna tam będzie również “Odpowiedź z ZUS”, z zaświadczeniem o historii dłużnika.
Jeśli płatnik nie wykazuje żadnych problemów z regulowaniem składek – odpowiedź ZUS jest natychmiastowa. Natomiast, gdy występują pewne nieścisłości to ZUS ma tydzień na udzielenie odpowiedzi!
Napisz komentarz