Wiele osób sądzi, że windykator i komornik oznacza to samo. Faktycznie – oboje specjalizują się w odzyskiwaniu należności od dłużników. Jednak każdy z nich pojawia się na innym etapie sprawy i na odmiennych zasadach.
W momencie, gdy z firmą windykacyjną możesz dojść do polubownego porozumienia – tak z komornikiem sprawa nie jest taka prosta.
Czy komornik może…
Tak rozpoczyna się większość pytań osób, które mają problem z długami. Bo w sytuacji, gdy nie dojdzie do skutecznej windykacji to do akcji przystępuje komornik, a wraz z nim początek postępowania egzekucyjnego. Tak naprawdę jest to ostatnia deska ratunku wierzyciela, w imieniu którego egzekutor wykorzysta dosłownie każdą okazję, by ściągnąć, ile się da od dłużnika!
Czytaj także: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?
Dlatego każdy kto posiada kłopoty z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań powinien wiedzieć, co może, a czego nie może komornik. Pod tym pojęciem kryje się, m.in.:
- Czy dłużnik może zmienić komornika?
- Ile komornik może zabrać z L4?
- Czy komornik może zająć alimenty?
- Co robi komornik, kiedy nie ma z czego ściągnąć długu?
Na skróty:
Jest to wręcz istotna wiedza, bo dłużnik może trafić na egzekutora, który skłonny będzie zabrać dosłownie wszystko – i niekoniecznie musi przyznać się przed Tobą, że nie ma do tego prawa! Może jedynie wykorzystać fakt niewiedzy i naiwności.
Warto więc wiedzieć też, kiedy dług się przedawnia! i znać art. 799 Kodeksu Cywilnego, który podkreśla, że wierzyciel w jednym wniosku może wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Jednak spośród dostępnych możliwości powinien skorzystać, z tej najmniej uciążliwej dla spłacającego.
Jak dogadać się z komornikiem – czyli co mogę, a czego nie?
Nie ulega wątpliwości, że komornik obok polityków i kontrolerów biletów to jeden z najbardziej znienawidzonych zawodów przez Polaków. Niestety mało kto wie, że są to strażnicy państwowi, którzy wykonują jedynie wyroki sądowe.
Nie oznacza to jednak, że drobne negocjacje z egzekutorem nie są możliwe! Oczywiście, że dłużnik ma szansę na polubowne rozwiązanie sprawy – pod warunkiem, że wykazuje dobrą wolę i inicjatywę do spłaty zobowiązań.
Jeśli sam z siebie podejmujesz chęć kontaktu z komornikiem to wiedz, że w praktyce docenia on i “lubi” osoby, które dążą do spłaty długu. Nawet pomimo faktu, że zasadniczo to od wierzyciela zależy, w jaki sposób i z których składników majątkowych będzie prowadził egzekucję majątkową.
Może zdarzyć się, że wierzyciel szczególnie pragnie wylicytować samochód dłużnika – a wtedy komornik nawet, jeśli nie kierują nim złe zamiary, nie będzie miał innego wyjścia, jak spełnić żądania strony przeciwnej.
Spłata długu w ratach – czy jest możliwa?
Na wstępie musisz zdawać sobie sprawę również z tego, że komornik nie posiada żadnego obowiązku udzielania porad prawnych dłużnikom. Za to jego zadaniem jest udzielenie stronom konfliktu pouczeń, co do czynności procesowych, a także ich skutków prawnych oraz tych wynikających z zaniedbań.
W związku z tym, czy możliwa jest sposobność wynegocjowania spłaty długu w comiesięcznych ratach?
Generalnie – komornik nie posiada prawnie umocowanego obowiązku do prowadzenia negocjacji, w imieniu wierzyciela. Egzekwuje on jedynie roszczenia na dobytku dłużnika, gdy wierzyciel przedstawi prawomocny wyrok sądu. Dlatego jeśli, chodzi o wszelkie negocjacje to osoba zadłużona, takowe powinna uzgodnić bezpośrednio z wierzycielem bądź jego pełnomocnikiem.
Pamiętaj! Nie ma sensu wyczekiwać z początkiem negocjacji do wszczęcia egzekucji komorniczej! Rozłożenie długu jest zdecydowanie łatwiejsze u wierzyciela niż u komornika.
Przeczytaj: Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia?
Powody, dla których komornik zgodzi się na negocjacje
Fakt faktem, że polubowne rozmowy z komornikiem to trudny do przebrnięcia temat – aczkolwiek możliwy do realizacji. Musisz jedynie posiadać solidne podstawy, które skłonią drugą stronę do zmiany decyzji. Pamiętaj, że wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze, a komornik zarobić na odzyskaniu długu.
Dlatego każdy zadłużony musi posiadać w zanadrzu umiejętności trafienia do świadomości strony przeciwnej. W jaki sposób?
Krótko mówiąc liczy się działanie, dobry plan i zdolność przekonywania. Nie wykorzystuj płaczu, bezsilności i braku pieniędzy jako główne powody kłopotów finansowych. Takim podejściem przekazujesz “piłeczkę” wierzycielowi i komornikowi.
- Obmyśl plan wyjścia z długów bankowych. Więcej przeczytasz w artykule: Jak wyjść z długów bankowych? Pozwoli on na rozsądne i poukładane zaprezentowanie swoich zamierzeń na przyszłość komornikowi. Na wstępie warto zaproponować dobrowolną wpłatę i comiesięczną kwotę, którą jesteś w stanie regulować,
- Nie graj na czas tylko, jak najlepiej wykorzystaj “uśpioną” umiejętność przekonywania. Zwrot typu “obiecuję, oddam co do grosza” – jest dość wyświechtany i rzadko kiedy przynosi zamierzony efekt,
- Traktuj komornika, jak inwestora – posługując się konkretnymi i uczciwymi danymi przedstawisz siebie, w jak najlepszym świetle.
Spróbuj przekonać wierzyciela do zmiany decyzji!
W tym przypadku należy zwrócić uwagę na trzy kluczowe kwestie. Mianowicie – komornik może zdecydować się na wycofanie egzekucji, gdy:
- Dłużnik wykaże, że sumy pobierane przez komornika są niewielkie – co oznacza, że możesz zobowiązać się, np. do przelewania większej kwoty niż przelewa egzekutor,
- Wykażesz, że zablokowane przez komornika środki uniemożliwiają dalszą spłatę długu,
- Przedstawisz argumenty, że na skutek egzekucji komorniczej Twoja sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu, np. zagrożenie eksmisją, brak wody czy prądu. Należy udowodnić również, że podstawowe warunki zaprzepaszczają szansę na szybką spłatę zobowiązania.
Co ważne – w powyższych sytuacjach, wierzyciel w każdej chwili może ponownie skierować sprawę do komornika, gdy dłużnik pomimo zapewnień, nie wywiązał się ze swoich obietnic.
Jak spłacić kwotę, której domaga się komornik?
Co jednak, gdy wierzyciel w trybie natychmiastowym domaga się zwrotu długu? Niestety, wtedy sytuacja się komplikuje, bo komornik może przystąpić do sprzedaży i licytacji majątku zadłużonego. Na szczęście – w dużej części przypadków, wierzyciele są skłonni poczekać.
Czasem jednak sytuacja finansowa mogła się na tyle się skomplikować, że żadne rozmowy ani upadłość konsumencka nie wchodzi w grę. Dobrym sposobem jest wtedy skorzystanie z formy kredytu konsolidacyjnego.
Czytaj więcej: Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych.
Umożliwia on scalenie wielu zadłużeń w jedną całość, dzięki czemu masz pod kontrolą wszystkie zobowiązania. Pamiętaj, że dobra konsolidacja to taka, której raty są dużo niższe, a okres kredytowania wydłużony w czasie.
Najlepszy sposób na komornika? Nie chowaj głowy w piasek!
Zdecydowanie lepszym sposobem niż granie bezradnego dłużnika jest spłacanie zobowiązań w terminie – a w ostateczności przyznanie się przed wierzycielem do problemów finansowych i wynegocjowanie nowego terminu spłaty. Nie rozpamiętuj przeszłości i zacznij działać!
Dzięki temu zdołasz uniknąć egzekucji komorniczej i wiążących się z tym problemów. W końcu ani wierzycielowi, ani komornikowi nie zależy na upadłości Twojego dobytku. Dlatego, jeśli dotychczas nie przywiązywałeś zbytniej uwagi do swoich długów – czas to zmienić i naprawić błędy, póki masz na to szansę!
Sprawdź także:
Formalnie z komornikiem nie można się dogadać za plecami wierzyciela. Musi byc stosowny wniosek od wierzyciela np. o zwolnienie konta albo o rozłożenie na raty.
Co zrobić gdy dłużnik który ma komornika spóźnia się z ratami albo przez kilka miesięcy nie spłaca długu a komornik nic z tym nie robi i nie ma z nim kontaktu??