Pożyczki mogą przyjmować różne postaci, na co wpływ ma w szczególności sposób zabezpieczenia oraz weryfikacji. Zamiast raportu w BIK, zaświadczeń o dochodach czy szeregu formalności, wystarczające może okazać się dokonanie zastawienia kosztownego mienia. Dzisiaj odpowiadamy na najpopularniejsze pytania dotyczące pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Wypełnij prosty wniosek i odbierz decyzję o pożyczce:

>> Złóż Wniosek <<

Na czym polega pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości odbywa się na innej zasadzie niż pożyczka tradycyjna. Ta działa w następujący sposób: wnioskując o zwykłą pożyczkę czy to online, czy to stacjonarnie, w przypadku największych firm konieczne jest poświadczenie, że mamy wystarczająco dobrą sytuację finansową na spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Dodatkowym elementem jest także przedstawienie informacji o swojej historii kredytowej, która weryfikowana jest w certyfikowanych rejestrach, jak np. BIK, KRD czy KBIG.

To jednak tylko jedna strona medalu – istnieje również wyjątkowo prężnie działający sektor pożyczkowy, który udziela wsparcia finansowego w zgoła inny sposób. Zamiast weryfikacji sytuacji dochodowej, stosowane jest zabezpieczenie w postaci zastawienia nieruchomości.

  • Pożyczki pod zastaw są dość starą i powszechną metodą pożyczania większych i mniejszych kwot. Polegają one na zasadzie ograniczonego prawa rzeczowego, które jest uregulowane umową podpisaną przez pożyczającego i pożyczkodawcę.
  • Zaciągający pożyczkę decyduje się dobrowolnie zezwolić pożyczkodawcy na wpisanie się do księgi wieczystej nieruchomości jako współwłaściciel na czas trwania pożyczki.
  • Pożyczkodawca zabezpiecza swoje interesy na wypadek zaniechania spłaty pożyczki przez konsumenta. Zabezpieczenie pokrywa wysokość zobowiązań i w razie konieczności można je upłynnić, aby zaspokoić roszczenia.
  • Zazwyczaj wysokość udzielanej pożyczki uzależniona jest od wartości nieruchomości. Co ważne, wysokość udzielonej kwoty jest mniejsza od wartości nieruchomości. Taki zabieg daje pewność pożyczkodawcy zwrotu całości pożyczonych środków, w sytuacji, w której pożyczkobiorca nie wywiązywałby się z podpisanej umowy pożyczki.

Warto pamiętać, że pożyczka pod zastaw nieruchomości może zostać udzielona zarówno w przypadku domu wolnostojącego, szeregowego czy bliźniaczego, jak i np. mieszkania, kawalerki czy apartamentu.

Czytaj także: Pożyczka pod zastaw samochodu

Dla kogo jest pożyczka pod zastaw mieszkania lub domu?

Pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości to dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie są w stanie sprostać wymaganiom określanym przez tradycyjne firmy pożyczkowe. Grono osób, dla których opisywany rodzaj pożyczki hipotecznej byłby dobrym rozwiązaniem, jest wyjątkowo obszerne. W jakich przypadkach będzie to dobry wybór?

  • Brak wystarczająco wysokich dochodów do uzyskania pożyczki w oczekiwanej kwocie.

  • Negatywna historia kredytowa w BIK. (Zobacz również: Pożyczki bez BIK – sprawdź najlepsze oferty dla zadłużonych)

  • Chęć uniknięcia odnotowania uzyskania pożyczki pozabankowej w BIK, co może niekiedy wcale nie być pomocne w przypadku zaciągania takich zaobowiązan jak kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy w banku. Korzystanie z takiego finanowania może być niekiedy widziane przez systemy scoringowe jako nieumiejętność zarządzania swoim budżetem.
  • Chęć uniknięcia weryfikacji trudnej sytuacji finansowej zarówno ze względu na własny budżet i zarobki, jak i związane z tym formalności.

Warunki pożyczki pod zastaw nieruchomości

Pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości charakteryzują się wyjątkowo korzystnymi warunkami przyznawania, które są relatywnie znacznie mniej restrykcyjne niż w przypadku pożyczki tradycyjnej. Wiąże się to ze wspomnianymi wyżej założeniami, które sprowadzają się do zawarcia w wymogach węższej gamy zasad.

  • Należy być osobą pełnoletnią, która legitymuje się ważnym dowodem osobistym.
  • Konieczne jest też posiadanie konta w polskim banku – w przypadku pożyczek hipotecznych wypłacanych nie w formie gotówkowej.
  • Warto pamiętać też o takich kwestiach jak posiadanie polskiego obywatelstwa.

Wspomniane wyżej wymagania dotyczą stricte osoby pożyczającej. Dodatkowo warto pamiętać jeszcze o kwestii wymagań wiążących się z samą nieruchomością pod zastaw.

Wskazujemy przykładowe wymagania:

  • Nieruchomość nie może być obciążona działaniami komorniczymi.
  • Zastawiający nieruchomość musi posiadać wobec niej tytuł własności.
  • Nie jest dopuszczone obciążenie nieruchomości np. dodatkową hipoteką.

Niektórzy pożyczkodawcy oferujący pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą określać dodatkowe zastrzeżenia wobec statusu nieruchomości, jak m.in. jej rodzaj (lokal mieszkalny czy handlowy) czy wielkość.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości a kredyt? Jaka jest różnica?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych pożyczek i kredytów, tak i między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem pod hipotekę mówimy o kluczowych różnicach. Warto wyodrębnić aspekty, które stawiają te rozwiązania na przeciwnych biegunach.

Cel pożyczki

  • Pożyczka pod zastaw nieruchomości to rozwiązanie, przy którym nieruchomość ma jedynie pośrednie znaczenie. Najważniejsze jest pozyskanie pilnie potrzebnych środków na dowolny prywatny cel, których otrzymanie możliwe jest dzięki zabezpieczeniu spłaty cennym mieniem.
  • Kredyt hipoteczny to z kolei narzędzie, w którym nieruchomość jest najważniejszym elementem umowy. Zaciągamy go w celu zamieszkania i stopniowego nabywania pełnej własności do nieruchomości, na której zakup „tradycyjny”, gotówkowy, nie możemy sobie pozwolić. Zabezpieczeniem kredytu jest oczywiscie kredytowana nieruchomość.

Udzielający zobowiązania

  • Pożyczki pod zastaw nieruchomości to specjalizacja głównie sektora pozabankowego i licznych na nim firm pożyczkowych, które albo specjalizują się w pożyczkach pod zastaw i na tym opierają swoje usługi, albo jest to jeden ze sposobów na uzyskanie finansowania.
  • Kredyt pod hipotekę to z kolei flagowy produkt banków, które umieszczają go zazwyczaj na szczycie swoich treści reklamowych, kierowanych wobec konsumentów szukających środków na spełnienie konkretnego celu.

Sposób udzielenia

  • Pożyczka pod zastaw nieruchomości udzielana jest zazwyczaj bez nadmiaru formalności, weryfikowania wieloetapowego różnych dokumentów związanych z zatrudnieniem, perspektywami finansowymi czy scoringiem kredytowym.
  • Kredyt pod hipotekę to z kolei lawina skrupulatnych i rozbudowanych formalności do wypełnienia, które mają na celu jak najlepiej ocenić ryzyko banku, związane z pożyczeniem dużej sumy pieniędzy na wiele lat.

Czas udzielenia

  • Wnioskowanie i uzyskanie pożyczki pod zastaw nieruchomości nie jest często szczególnie rozciągniętą w czasie procedurą – wszystko może się zamknąć nawet w jeden dzień, co jest dobrą wiadomością dla osób, którym zależy na czasie!
  • W przypadku kredytu hipotecznego procedura rozciągnięta jest na długie miesiące. Wynika to przede wszystkim z kwestii weryfikacyjnych i formalności.

     

Dla kogo jest kredyt pod hipotekę?

Kredyt pod hipotekę udzielany jest przez bank i wiąże się z dodatkowymi formalnościami, a przyznawanie go rozłożone jest w czasie. To także instrument nie dla każdego. O czym warto pamiętać przed wnioskowaniem?

  • Konieczne jest posiadanie stałego, udokumentowanego dochodu na umowie o pracę na czas nieokreślony.
  • Wysokość dochodów musi w spokoju pozwalać na pokrycie zarówno miesięcznych wydatków, jak i raty kredytu.
  • Konieczne jest posiadanie dobrej zdolności kredytowej na podstawie scoringu w BIK. Zdolność kredytowa jest dla banków kluczowym elementem przy kredycie hipotecznym.

Procedura wnioskowania

Sama procedura wnioskowania o pożyczkę hipoteczną pod zastaw nieruchomości oparta jest na relatywnie przejrzystych i prostych zasadach.

  1. Określ kwotę oraz czas spłaty pożyczki.
  2. Sprawdź, czy określone przez pożyczkodawcę warunki Ci odpowiadają.
  3. Złóż wniosek i przeprowadź weryfikację statusu nieruchomości.
  4. Dopełnij formalności związanych z wpisaniem pożyczkodawcy jako współwłaściciela nieruchomości.
  5. Poczekaj na wypłatę środków.
  6. Spłacaj raty pożyczkowe na czas, a po wszystkim ponownie stań się wyłącznym właścicielem nieruchomości!

Jakie są zalety i wady pożyczki pod zastaw

Pożyczki pod zastaw dowolnego mienia to specyficzny rodzaj zobowiązań, który daje konsumentowi szereg korzyści i ułatwień, ale i jest zobowiązaniem o szczególnym znaczeniu. To bez wątpienia nie jest rozwiązanie dla każdego, dlatego zebraliśmy poniżej najważniejsze argumenty za oraz przeciw, które trzeba rozważyć.

Zalety pożyczek pod zastaw nieruchomości

  • Nie wymagają od nas weryfikacji historii kredytowej.
  • Pożyczki tego typu zazwyczaj w ogóle nie są uzależnione od naszych dochodów.
  • Nie musimy gromadzić szeregu zaświadczeń dotyczących zatrudnienia i bieżącej sytuacji finansowej.
  • Posiadając nieruchomość na własność, uzyskanie takiej pożyczki jest niezwykle proste i szybkie.

Wady pożyczek pod zastaw nieruchomości

  • Na czas spłaty pożyczki tracimy pełne prawo do nieruchomości, której współwłaścicielem staje się pożyczkodawca.
  • Na wypadek „powinięcia się nogi” w postaci braku możliwości dalszej spłaty pożyczki, firma pożyczkowa może przejąć naszą nieruchomość.
  • Pożyczka pod zastaw nieruchomości nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku braku stałych i regularnych lub wystarczająco wysokich dochodów.

O czym pamiętać, zastawiając hipotekę?

Zanim zdecydujesz się na wnioskowanie lub zaciąganie pożyczki pod zastaw hipoteki, warto przeprowadzić krótką analizę statusu dwóch głównych elementów. Naszej sytuacji finansowej oraz stanu faktycznego nieruchomości. Pomoże to w sposób rzeczowy przygotować się do pozyskania pożyczki ze spokojem ducha.

Pamiętaj, zanim pożyczysz – sytuacja finansowa

  • Upewnij się, czy Twoje dochody są wystarczająco regularne i stałe w perspektywie wielomiesięcznej i wieloletniej.
  • Wysokość raty pożyczki nigdy nie powinna wyższan niż 50% Twojego dochodu. 
  • Przed zdecydowaniem się na pożyczkę hipoteczną, spłać wszystkie dotychczasowe pożyczki i inne zobowiązania.
  • Rozważ pozbycie się tych zobowiązań comiesięcznych, które nie są niezbędne, a pomniejszają Twój dochód każdego miesiąca – chociaż na czas trwania pożyczki.

Pamiętaj, zanim pożyczysz – status nieruchomości

  • Upewnij się, czy nieruchomość na pewno nie posiada innych współwłaścicieli. Jeżeli tak, należy ich poinformować o chęci zaciągnięcia pożyczki pod zastaw.
  • Rozważ, czy ewentualne kłopoty ze spłatą pożyczki nie spowodują, że utracisz jedyne wysokowartościowe mienie – gra może nie być warta tak wysokiej stawki.
  • Kwestie związane z wpisaniem pożyczkodawcy do księgi wieczystej nieruchomości koniecznie formalizuj w towarzystwie notariusza!

Pożyczki hipoteczne to dobre rozwiązanie dla osób oczekujących większej kwoty zobowiązania

Podsumowując – pożyczki pod zastaw nieruchomości, samochodu czy tez innych, mniejszych i mniej wartościowych przedmiotów są zazwyczaj bezpieczne. Należy jednak pamiętać, ze w dużej mierze ich bezpieczeństwo leży po stronie pożyczkobiorcy. Po dokładnej analizie warunków, praktycznie każda osoba, która posiada nieruchomość, może liczyć na dodatkową, sporą sumę pieniędzy.

Ten rodzaj pożyczania z pewnością wypełnia dość dużą lukę na rynku i jednocześnie umożliwia osobom o nieperfekcyjnej historii kredytowej otrzymać większy zastrzyk gotówki. Jednym warunkiem przyznania takiej pożyczki jest posiadania nieruchomości o wartości tożsamej z wnioskowaną kwotą pożyczki.

Czytaj także:

Pożyczka z gwarantem – na czym polega?

3.7/5 - (7 votes)