Obecnie w wielu instytucjach finansowych można wziąć pożyczkę czy nawet kredyt z uproszczonymi formalnościami. Jest to bardzo popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród osób, które chcą szybko pożyczyć pieniądze lub też nie mają idealnej historii kredytowej i przez to obawiają się odmowy ze strony banku.

Mniejsza ilość formalności bardzo często działa na naszą korzyść. Jednak takie oferty mogą mieć również minusy. Co warto wiedzieć o kredytach na oświadczenie?

 

Na czym polega pożyczka na oświadczenie

Idąc do banku z chęcią złożenia wniosku o kredyt zawsze trzeba ze sobą wziąć ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający dochody. Najczęściej od osób pracujących wymaga się posiadania aktualnego zaświadczenia o dochodach wydanego przez zakład pracy. Taki dokument jest ważny tylko 30 dni, dlatego w tym czasie, trzeba złożyć wniosek.

Coraz częściej akceptowane są też umowy cywilnoprawne czy posiadanie własnej działalności jako źródła regularnych dochodów. Jednakże trzeba wykazać dochody za ostatnie pół roku, a nie raz nawet za ostatni rok.

W przypadku wnioskowania o pożyczkę, zwłaszcza w firmach pożyczkowych też trzeba posiadać jakiekolwiek potwierdzenie dochodów i dokument potwierdzający tożsamość. Zatem liczba dokumentów, które trzeba okazać może być dość duża.

Ponadto banki obligatoryjnie sprawdzają swoich klientów w bazach takich jak Biuro Informacji Kredytowej i Bankowy Rejestr, a często też w Krajowym Rejestrze Długów. Firmy pożyczkowe wbrew pozorom również sprawdzają czy klient jest rzetelny, ale tutaj najczęściej odwiedzaną bazą jest BIG InfoMonitor. Takie sprawdzenie też może trochę trwać i potrzebna jest na nie zgoda klienta.

Co zatem oznacza oferta z uproszczonymi formalnościami? Zamiast przynosić zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy, można dostać kredyt na oświadczenie o dochodach, które sporządza się samodzielnie. Ponadto w wypadku pożyczek pozabankowych może oznaczać to też brak sprawdzania klienta w bazie i wypłatę pożyczonej kwoty na konto bankowe w kilkanaście minut od akceptacji wniosku.

Jak działa oświadczenie?

Oświadczenie o dochodach składne przez pożyczkobiorcę jest tak samo ważne jak zaświadczenie o dochodach wydane przez pracodawcę. Dlaczego?

Oba sposoby potwierdzają wysokość dochodów osiąganych przez klienta. Ponadto w oświadczeniu można wpisać ich wiele, ponieważ pożyczki na oświadczenie akceptują o wiele więcej różnych źródeł dochodów niż banki, a zatem można je zsumować i podać razem lub wypełnić kilka linijek, w zależności od tego jak wygląda wniosek. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby nie naciągać kwot. Muszą one być wpisane co do stanu faktycznego, tak samo jak wydawane jest na przykład zaświadczenie.

Dlaczego? Otóż jeśli podamy dane firmy, w której rzekomo jesteśmy zatrudnieni a tak nie jest zostaniemy oskarżeni o próbę wyłudzenia pożyczki na podstawie podania fałszywych informacji. Za to przestępstwo można otrzymać karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Choć może być też przyznana kara grzywny.

Mając więc wiadomość, że za podanie nieprawdziwych informacji grozi kara, firmy pożyczkowe czy banki liczą na to, że klienci podadzą tylko informacje zgodne ze stanem faktycznym.

Czym się różni kredyt od pożyczki na oświadczenie?

Kredyt na oświadczenie można najczęściej wziąć przez Internet. A nawet przez zalogowanie się do swojego konta internetowego i złożenie wniosku w ten sposób. Jednak większość banków ogranicza te kredyty maksymalną kwotą, którą można pożyczyć. Mogą się one różnić w zależności od banku, ale zwykle jest to kredyt gotówkowy lub za zakupy ratalne w wysokości do 10 tysięcy złotych.

Natomiast pożyczka na oświadczenie może opiewać nawet na kilkanaście tysięcy złotych i wszystkie formalności również załatwimy przez Internet. Do wyboru są też różne rodzaje pożyczek.

Na oświadczenie można więc wziąć:

  • kredyt w banku, gdy jesteśmy stałym klientem i mamy również w nich ROR
  • kredyt online, najczęściej do 10 000 złotych
  • kredyt ratalny na zakupy internetowe
  • pożyczkę pozabankową u przedstawiciela firmy pożyczkowej
  • pożyczkę pozabankową przez Internet

Jak widać można więc wybrać między pewną ofertą banku, a wygodną pożyczką przez Internet w firmie pożyczkowej, która sprawdza nawet mniej informacji o klienci, niż standardowy bank.