Do wzięcia kredytów czy niektórych pożyczek konieczne jest zaświadczenie o dochodach. Tymczasem nie każdy pracodawca jest skłonny zaoferować stałą umowę o pracę. Wiele osób utrzymuje się z pracy na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło.

Każdy może mieć problemy finansowe czy nieprzewidziane wydatki, w związku z tym również osoby bez stałego zatrudnienia powinny otrzymać możliwość zaciągnięcia pożyczki. Odpowiedzią na te potrzeby są oferty instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki bez dochodów z pracy.

 

Co to jest pożyczka bez dochodu?

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach to oferta od instytucji pozabankowych. Większość tego rodzaju pożyczek udzielana jest całkowicie online, choć zdarzają się także firmy, które oferują domową wizytę konsultanta. Tego rodzaju pożyczki podobnie jak większość innych ofert od instytucji pozabankowych nie wymaga wizyty w banku.

W wielu przypadkach wystarczy podpisać oświadczenie z informacjami o dochodach, ale bez konieczności ich dokumentacji. Zdarzają się jednak firmy, które wymagają wyciągu z konta bankowego.

Pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach

Tego rodzaju pożyczka jest rozwiązaniem dla osób, które osiągają dochód z tytułu wykonywanej pracy, ale nie mają umów uprawniających ich do ubiegania się o tradycyjne pożyczki. W takiej sytuacji firmy pozabankowe muszą sprawdzić klienta i jego wypłacalność, by mieć pewność, że zwróci on pożyczoną kwotę zgodnie z ustalonymi warunkami.

Sprawdzenie może odbywać się na podstawie wyciągu z konta bankowego, a także przeglądu dokumentów potwierdzających opłaty między innymi za gaz, prąd czy czynsz. Niektóre firmy biorą też pod uwagę posiadanie nieruchomości pod zastaw czy mienia ruchomego.

Co jest wliczane do dochodu?

Wiele osób zapomina, że źródłem dochodu może być nie tylko stała pensja od pracodawcy. Możliwości jest znacznie więcej, a im wyższa kwota dochodu, tym większa szansa na otrzymanie pożyczki bez zaświadczeń. W związku z tym warto przeanalizować swoje źródła dochodu i je zsumować. Można do nich wliczyć:
– stypendia;
– alimenty;
– 500+;
– rentę albo emeryturę;
– zarobki za pracę dorywczą;
– dochód pasywny oraz dopłaty

Zalety pożyczki bez dochodu

Oczywiście największą zaletą tego rodzaju pożyczki jest to, że mogą ją zaciągnąć osoby nieposiadające umowy o pracę. Czasem taka pożyczka jest jedynym rozwiązaniem w momencie, gdy pojawiły się problemy finansowe czy konieczność szybkiej spłaty dotychczasowych zobowiązań.

O ile w banku nie ma szans na uzyskanie jakiegokolwiek kredytu, gdyż wymagana jest nie tylko umowa o pracę, ale i spełnienie szeregu innych wymogów, w przypadku instytucji pozabankowych nie ma tego problemu.

Wystarczy sprostać wymaganiom danej firmy oferującej szybką pożyczkę, przy czym nie są to warunki wygórowane.. W większości przypadków bez problemu da się spełnić oczekiwania instytucji i otrzymać potrzebne pieniądze. Ponadto większość ofert nie wymaga nawet wychodzenia z domu – wszystko można zrobić przy pomocy komputera, wypełniając odpowiedni formularz i czekając na odpowiedź.

Cały proces zajmuje maksymalnie kilka dni, a pieniądze pojawiają się na koncie niemal natychmiast po rozpatrzeniu wniosku. Formalności zostały maksymalnie zminimalizowane, dzięki czemu cały proces jest szybki i nie wymaga większego wysiłku.

Rodzaje pożyczek bez dochodu przez internet

Pożyczki bez dochodów z pracy mogą być chwilówkami o krótkim czasie spłaty, który zazwyczaj wynosi 30 dni, choć zdarzają się także oferty 60-dniowe. Takie zobowiązanie może być również spłacane na raty. Wysokość kwoty pożyczki bez zaświadczeń to zazwyczaj maksymalnie 9 tysięcy złotych. W przypadku kwot pożyczek udzielanych na raty możliwe jest natomiast uzyskanie nawet 25 tysięcy złotych.

Pożyczka bez dochodu a oprocentowanie

Warto pamiętać, że udzielanie pożyczki bez zaświadczenia o dochodach to dla instytucji pozabankowej duże ryzyko. W związku z tym musi w jakiś sposób je sobie rekompensować poprzez ustanowienie wyższych rat pożyczek. W ten sposób w przypadku niewywiązania się z umowy firma nie poniesie dużych strat. Sprawdzenie wysokości rat jest więc jedną z najistotniejszych kwestii przed zaciągnięciem pożyczki.

Należy także pamiętać o sprawdzeniu kosztów, które związane są z brakiem wywiązania się z terminowego spłacenia pożyczki. Każdemu może bowiem zdarzyć się opóźnienie, dlatego warto zadbać o to, by nie kosztowało ono majątku. Warto też wiedzieć, że zgodnie z przepisami oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej.

Pożyczka bez zaświadczeń a umowa

Najważniejszą kwestią przed zaciągnięciem pożyczki bez dochodów z pracy jest oczywiście zapoznanie się z warunkami umowy, co pozwoli uniknąć wszelkich niespodzianek w postaci dodatkowych kosztów, na przykład za opóźnienie w spłacie zobowiązania. Niektóre umowy są jednak bardzo zawiłe, by ukryć wszelkie niekorzystne dla pożyczkobiorcy postanowienia.

Warto jednak pamiętać, że obowiązkiem pożyczkodawcy jest odpowiedzenie na wszystkie pytania i rozwianie wszelkich wątpliwości. Jeśli udzielone odpowiedzi są wymijające czy niejasne, może to być znak, że taka instytucja pozabankowa nie jest godna zaufania. Warto sprawdzić daną firmę na Liście Ostrzeżeń Publicznych i dowiedzieć się, czy firma nie ma przypadkiem kłopotów z prawem.

Jeśli i to nie rozwieje wątpliwości, można skorzystać jeszcze z porady prawnika albo bezpłatnej pomocy instytucji takich jak infolinia konsumencka, Miejski Rzecznik Konsumentów czy Centrum Porad prowadzone przez ekspertów Federacji Konsumentów.

Czytaj także:

Pożyczka z gwarantem – na czym polega?

Jak znaleźć odpowiednią firmę pożyczkową?

W Polsce ciągle pojawiają się nowe firmy pożyczkowe, natomiast te, które już istnieją, starają się rozwijać, poszerzając i modyfikując swoją ofertę. Sprawia to, że każda z nich działa na nieco innych zasadach. Co więcej, te firmy, które dopiero walczą o pozycję na rynku, często oferują bardziej atrakcyjne rozwiązania, chcąc przyciągnąć kolejnych klientów.

Każda z takich firm posiada swój osobny proces weryfikacji potencjalnych pożyczkobiorców i oferuje inne warunki spłaty pożyczki. W związku z tym przed zaciągnięciem takiego zobowiązania najlepiej przejrzeć wszystkie oferty dostępne na rynku i porównać propozycje od różnych pozabankowych instytucji.

Najprostszym rozwiązaniem jest w takim wypadku zapoznanie się z rankingiem pożyczkodawców i przejrzenie wszystkich wad i zalet poszczególnych ofert. Pozwoli to na szybkie wybranie najbardziej korzystnej propozycji na rynku. Jeśli jednak żadna firma nie będzie skłonna udzielić pożyczki, warto zastanowić się czy może pożyczki prywatne będą najlepszym wyjściem z sytuacji.

Przypisy: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne