Obecnie w bankach, SKOK-ach i w firmach pożyczkowych można znaleźć bardzo różne typy pożyczek. Między innymi dostępne są pożyczki z gwarantem czy pod zastaw. Jeszcze 10 lat temu taka forma pożyczania pieniędzy uważana była za niebezpieczną. Dzisiaj wiele się zmieniło, a same pożyczki pozabankowe regulowane są kilkoma aktami prawnymi.
Konkretny rodzaj gwarancji stosuje się w celu podwyższenia zdolności kredytowej czy polepszenia wiarygodności. Zwłaszcza u osób, które mają kiepską sytuację, a potrzebują pożyczyć wysoką kwotę pieniędzy można spodziewać się kontroferty na pożyczkę czy kredyt z gwarancją. Co lub kto może zostać naszą gwarancją?
Wypełnij prosty wniosek i odbierz decyzję o pożyczce:
Na skróty:
Kim jest gwarant w pożyczce?
Można od razu złożyć wniosek o pożyczkę z gwarantem lub dopiero po rozpatrzeniu wniosku dostać informację, że taki będzie potrzebny. Zwłaszcza, gdy wiemy, że mamy niską zdolność kredytową lub też chcemy wziąć pożyczkę na wysoką kwotę można się spodziewać, że potrzebne będzie dodatkowe zabezpieczenie. Gwarant pożyczki to osoba, która ręczy za pożyczkobiorcę.
Głównym celem posiadania gwaranta, jest poręczenie przez niego, że pożyczkodawca jest wiarygodny finansowo i pożyczkę spłaci sam. Jednocześnie gwarant swoim majątkiem i wiarygodnością finansową zapewnia, że nawet jeśli oryginalny pożyczkobiorca zawiedzie w spłacie zobowiązania, to on przejmie jego obowiązki i dokona spłaty. Zatem można powiedzieć, że jest to pożyczka udzielana ze wspólną odpowiedzialnością.
Pierwszą osobą do spłaty jest pożyczkobiorca, jednak gdy nie spłaci on pożyczki terminowo, pożyczkodawca ma pełne prawo domagać się uregulowania zobowiązania przez gwaranta.
Jak dostać pożyczkę z gwarantem online?
Najczęściej wystarczy złożyć wniosek w wybranej firmie pożyczkowej, wybierając opcję pożyczka z gwarantem. Czasami, kiedy złożymy wniosek o pożyczkę może się okazać, że potrzebny jest gwarant. Wtedy składamy dodatkowe dokumenty i wyznaczamy gwaranta. Można go wybrać samodzielnie, ale należy pamiętać, że nie każda osoba może być gwarantem.
Zobacz także: Pożyczka dla zadłużonych bez gwaranta
Wymagania dla gwarantów
Wymagania mogą się nieznacznie różnić w zależności od firmy pożyczkowej, która takiej pożyczki udziela. Jednak ogólnie gwarant musi:
- mieć ukończone co najmniej 25 lat (lub spełniać inne minimum wieku, ale mieć nie mniej niż 18 lat)
- znać osobę, której poręcza pożyczkę
- cechować się wiarygodnością kredytową
- posiadać zdolność kredytową
- posiadać polskie obywatelstwo
Gdy wnioskujemy o pożyczkę z gwarantem trzeba podać jego dane osobowe, oraz dane finansowe. Tak samo jak podajemy swoje we wniosku o pożyczkę. Dodatkowym dokumentem jest tak zwana umowa gwarancji. Tutaj w zależności od firmy pożyczkowej może to być umowa spisana przy świadkach (sygnatariuszach) lub też umowa sporządzona u notariusza. Firmy pożyczkowe żądają też kopii dokumentu potwierdzającego tożsamość poręczyciela lub też wpisania danych z dowodu jeszcze we wniosku.
Oprócz tego taka osoba może być poproszona o przedstawienie zaświadczenia o dochodach, czy innego dokumentu potwierdzającego posiadanie dochodów lub majątku, którym może zagwarantować spłatę pożyczki za pożyczkobiorcę, jeśli będzie to konieczne.
Czym się różni pożyczka od kredytu?
Warto zacząć od tego, że pożyczka a kredyt to dwie różne usługi finansowe. Bardzo dużo osób myli pojęcie pożyczka i kredyt, a nawet stosuje je zamiennie. W języku potocznym jest to jeszcze dopuszczalne, ale może prowadzić do problemów, gdy chcemy faktycznie pożyczyć pieniądze. Różnica jest zasadnicza. Kredytów mogą udzielać tylko bank, a pożyczek mogą udzielać wszyscy.
Pożyczki opierają się o prawo cywilne, ustawę o kredycie konsumenckim i ustawę antylichwiarską. Podczas gdy podstawą prawną dla kredytów jest prawo bankowe, a dopiero potem pojedyncze akty prawne jak ustawa o kredycie konsumenckim.
Druga ważna różnica to przekazanie środków. W przypadku pożyczki są one przekazane na własność pożyczkobiorcy. W kredycie są one oddane do użytkowania, ale nadal ich właścicielem jest bank. Ponadto umowa pożyczki musi być pisemna dopiero powyżej kwoty 500 złotych, choć zawsze dobrze jest mieć ją na piśmie.
Umowy kredytowe zawsze muszą być sporządzone na piśmie. Także przy udzielaniu kredytu, bank musi obowiązkowo sprawdzić bazy takie jak BIK czy BR. Natomiast firmy pożyczkowe nie mają tego obowiązku, choć często i tak to robią.
Witam udzielają państwo pożyczek, nawet jak mam wpisy w BIK?