Brak wystarczającej gotówki na uregulowanie rachunków i podstawowych zakupów, utrata stałego zarobku czy przecenienie swoich możliwości finansowych.
To zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Grupę KRUK, najczęstsze przyczyny zadłużenia wśród Polaków.
Takie problemy finansowe przyprawiają o “zawrót głowy” wiele osób – nie tylko drenują zawartość portfela, ale mają destrukcyjne działanie na psychikę.
Jak skutecznie pozbyć się ciążącego długu?
Z roku na rok, zadłużenie Polaków rośnie w zawrotnym tempie – nie tylko w życiu prywatnym, ale również na łamach aktywności gospodarczej. Ba – są to nie tylko problemy finansowe, w postaci nieopłacanych rat kredytu czy pożyczki, ale również faktury regulowane z dużym opóźnieniem.
Pewnie wiesz, że takie działania bardzo często “torpedują” rozwój własnego biznesu. Mimo to, wierzyciele posiadają wiele skutecznych narzędzi, dzięki którym mogą wyegzekwować spłatę należności. Muszą jednak uważać na terminy ich ważności, które często ulegają przedawnieniu.
Dlatego, gdy sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli i nie widzisz dla siebie żadnego optymalnego rozwiązania warto pomyśleć o sprzedaży długu. Po pierwsze – pozwoli to uporać się z zaległymi płatnościami i po drugie – zagwarantuje dłużnikowi płynność finansową!
Pozostaje tylko jedno – musisz wiedzieć, w jakich sytuacjach jest najbardziej opłacalna i jak wygląda sprzedaż wierzytelności!
Niestety, wiele ofert podmiotów proponujących kupno zobowiązań odbiega od faktycznych realiów – co oznacza, że nie wszystkie długi odnajdą swoich nabywców.
Jak wygląda sprzedaż długu?
Jednym z rozwiązań na sprzedaż wierzytelności jest cesja, czyli tzw. przelew wierzytelności, który regulowany jest przez Kodeks Cywilny. Na jego podstawie dług, po wcześniejszym zawarciu umowy zostaje przeniesiony na osobę trzecią, czyli cesjonariusza. Może to być, np. firma windykacyjna.
Co ważne, przekazanie zobowiązań na inny podmiot jest możliwe wyłącznie, poprzez dokonanie:
- Darowizny
- Umowy sprzedaży
Tak więc na części składowe porozumienia składają się, m.in. warunki zapłaty określone ceną z dokładnym terminem płatności oraz sposoby wyjaśniania ewentualnego konfliktu. Kluczową kwestią jest również dołączenie do dokumentu odpowiedniej klauzuli mówiącej o tym, czy dana cesja jest zwrotna bądź bezzwrotna! Jak jest różnica między nimi?
Cesja zwrotna a bezzwrotna!
W przypadku podpisania umowy z zaznaczeniem cesji zwrotnej, dłużnik tylko na wyznaczony czas przenosi własność wierzytelności na firmę windykacyjną. Taki sposób rozwiązania ma również skuteczne podłoże psychologiczne.
W jaki sposób? A no, występowanie w roli ‘właściciela” w procesie ściągania płatności może wywołać u dłużnika chęć odzyskania praw, co wiąże się z terminowym spłacaniem długu. Ważne jest także to, by zawrzeć w niej określone zapisy, które odwołują się do zwrotu przelewu.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy zdecydowanie lepszą opcją jest podpisanie umowy cesji bezzwrotnej. W tej sytuacji, od razu otrzymasz odpowiednią kwotę, a dodatkowo nie musisz martwić się o skuteczność przeprowadzonej windykacji. Nie zapomnij tylko o tym, by stworzyć ją w formie wierzytelności bezspornej!
Czytaj także: Co to jest cesja wierzytelności
Jak “złowić” kupca?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak opłacalnie sprzedać swój dług – to mamy na to dwie cenne podpowiedzi!
- Zapoznaj się z wieloma ofertami na rynku i dokonaj wstępnego porównania – szczególnie pod kątem ceny oraz terminu zapłaty ,
- Postaraj się odnaleźć dłużnika swojego dłużnika. W końcu, zakup wierzytelności może okazać się dla niego dobrym sposobem na potrącenie zobowiązania. Chociażby dlatego, że dłużnik Twojego dłużnika nie będzie musiał zwracać pieniędzy i uwolni się od długu, za zdecydowanie niższą cenę.
Ale nie każdy dług możesz sprzedać!
Zawiązać umowę o przekazaniu wierzytelności jest stosunkowo łatwo. Jednak nie zawsze możliwe jest sprzedanie długu. Firmy windykacyjne skrupulatnie weryfikują potencjalnych dłużników. W końcu muszą mieć pewność, że zaciągnięte należności rzeczywiście uda się odzyskać.
W tym celu bardzo ważne jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów i zaświadczeń, które potwierdzają istnienie wierzytelności. Nie zapomnij także o dostarczeniu informacji o swoich dłużnikach – w tym danych adresowych oraz kontaktu. Dzięki temu sprzedaż wierzytelności, choć związana ze sporymi kosztami może być opłacalna.
Największe „branie” na rynku windykacyjnym posiadają wierzytelności stosunkowo “świeże”, czyli pochodzące maksymalnie sprzed kilku miesięcy oraz te:
- Które nie są przedawnione
- Mogą być egzekwowane przed sądem lub innymi podmiotami państwowymi
- Nie mają wielu wierzycieli, którzy rozpoczęli egzekucję roszczeń
- Egzekwowalne w przypadku sprzedaży (dłużnik powinien posiadać jakiś majątek!)
Wierzytelność długu, czy to się opłaca?
Pomimo że każdemu zależy na posiadaniu nieskazitelnej sytuacji finansowej – najważniejsze jest to, by nie dopuszczać do sytuacji beznadziejnych i tych praktycznie “bez wyjścia”.
Podobnie jest z długami – cudownie jest ich nie mieć, a gdy zostajesz ich właścicielem to “przyparty” do muru starasz się zrobić wszystko, by je rozwiązać. Wtedy, niektórzy decydują się na sprzedaż długu, który nie zawsze przyniesie korzyści…
Wiele firm windykacyjnych nie przyjmuje swoich dłużników z otwartymi rękoma. Zazwyczaj decydują się na kupno tych należności, które prawdopodobnie zakończą się sukcesem.
Dlatego jeszcze przed samą windykacją, warto otoczyć szczególną troską całą dokumentacje, która potwierdza ważność długu. Dzięki temu istnieje większa szansa na odzyskanie utraconych pieniędzy.
Często praktykowanym zabiegiem przy przekazywaniu dowodów jest sporządzenie protokołu, z dokładną listą dokumentów źródłowych. W ten sposób windykator nie będzie żądał dodatkowych zaświadczeń, które nie zostały ujęte w jakichkolwiek umowach.
NCD – czyli Narodowe Centrum Długów
Ogólnodostępną internetową platformą, która zajmuje się weryfikacją wierzytelności jest Narodowe Centrum Długów. Jej kluczowym założeniem jest możliwość dodawania przez wierzycieli wszelkich zadłużonych zobowiązań i sprzedawania ich. Jednak nie tylko oni posiadają do niej dostęp!
Do NCD może zajrzeć każdy płatnik, który bezpłatnie chce sprawdzić czy jego dług figuruje w tym rejestrze. Wymaga to jednak szybkiej rejestracji, która poprzedzona jest weryfikacją tożsamości. Co można zyskać zaglądając do Narodowego Centrum Długów?
Sprawdzisz informacje o swoich płatnościach, a dodatkowo masz prawo wycofania oferty swojego długu z platformy NCD! Warto dodać, że rejestr ma również wymiar edukacyjny. Bogaty jest w porady i rozwiązania ułatwiające dłużnikom wyjście z „pętli zadłużenia”.
A może giełda długów?
Internetowa giełda długów to alternatywne rozwiązanie wobec cesji wierzytelności. Podstawą jej funkcjonowania jest ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 2010 roku.
Na jej mocy giełda długów jest zwyczajnym rejestrem zawierającym oferty wierzytelności wystawione na sprzedaż. Taki sposób windykacji jest stosunkowo szybki i skuteczny – a przede wszystkim przynosi wiele korzyści. Dlaczego?
Giełdy długów to w większości strony internetowe, prowadzone przez profesjonalne instytucje, które trudnią się pozyskiwaniem zaległych zobowiązań. I właśnie na takich witrynach, każdy wierzyciel może udostępnić swoją ofertę sprzedaży długu.
Są to najczęściej:
- Notki o nieuregulowanych zobowiązaniach
- Informacje o podmiotach, którzy są dłużnikami
Pamiętaj jednak, że odsprzedawanie zobowiązań odbywa się po cenie zdecydowanie niższej niż nominalna. Zaś po zakupie oferty, nowy właściciel może rozpocząć ubieganie się o wierzytelność w swoim imieniu. Najczęściej takie “okazje” skupują firmy windykacyjne – ale co ciekawe, z prawnego punktu widzenia ich właścicielem może stać się każda osoba, nawet prywatna!
Sprzedaż zaległych zobowiązań jest, jak najbardziej możliwa – istnieje bowiem wiele produktów finansowych, które możesz dopasować pod własne potrzeby.
Pamiętaj tylko, że jest to opcja dosyć kosztowna i musisz liczyć się z utratą nawet kilkudziesięciu procent wartości swojego zobowiązania. Dlatego jeszcze przed jakimkolwiek zbyciem należności, oceń wszystkie “za” i “przeciw” takiego działania.
Dokonaj dokładnego przeglądu na rynku, wraz z porównaniem ofert oraz przed rozpoczęciem całego procesu windykacyjnego – zatroszcz się o zgromadzenie jak najdokładniejszej dokumentacji.
Dzięki temu będziesz miał większe pole do manewru, przy wynegocjowaniu znacznie korzystnej ceny sprzedaży!
Polecamy również: Co to jest kredyt oddłużeniowy
Oferujecie pomoc w znalezieniu kogoś kto kupi moje długi, czy tylko opisujecie gdzie szukać?
Pani Paulino to jest tylko artykuł wskazujący różne możliwe drogi na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Nie zajmujemy się sprzedażą długów. Pozdrawiam!