kredyt dla zadluzonych

Jak unikać wpadania w zadłużenie?

Przez brak edukacji finansowej w polskich szkołach, spora część osób ma skłonności do popadania w zadłużenie. Wiadomo że każdy przypadek jest inny, jednak fundamenty pozostają takie same. Wydawanie więcej pieniędzy niż się ma, zaciąganie pożyczek na spłatę poprzednich chwilówek czy kredytów. Pożyczkodawcy oraz banki zarabiają na instrumentach dłużnych duże pieniądze, więc wydają również duże pieniądze na reklamę swoich produktów. Łatwo można więc przesadzić i obudzić się z dużym debetem i zerem na koncie.

Jak unikać wpadania w długi?

Kluczową sprawą w tej kwestii to nie wydawanie większej ilości pieniędzy niż się zarabia. Logicznym jest to, że jak taki schemat powtórzy się przez kilka miesięcy z rzędu to skończy się to sporym debetem. A jak wydawać mniej niż się zarabia? Jeśli chcemy żyć na tym samym poziomie to musimy zwiększyć zarobki. Wbrew pozorom nie jest to trudne i każdy może podnieść swoją pensję, niezależnie od stanowiska jakie zajmuje. Wiele osób mówi że się nie da, zazwyczaj tylko dlatego że są przyzwyczajeni do swoich zarobków, ich znajomi mówią że nie da się więcej zarobić, a sami nigdy nie próbowali.

Niestety jeśli przez długi czas wkładamy sobie do głowy fałszywe przekonania na temat zarabiania pieniędzy oraz budowania majątku, to one tak mocno się utrwalają że trudno je później zmienić. A więc jak zarabiać więcej? Po pierwsze: sprawić żeby twój szef chciał ci więcej zapłacić. Jak tego dokonać? Zwiększyć swoją wartość. Jeśli twój szef płaci ci 2500 zł to prawdopodobnie dla niego tyle są warte twoje umiejętność i twój czas. Aby to zmienić wystarczy poszerzyć swoje umiejętności. Zapisać się na dodatkowe szkolenie i przejść kurs który pozwoli Ci poszerzyć swoje kwalifikacje. Wtedy pracodawca zauważy że zależy ci bardziej niż innym i jeśli zaczniesz z nim rozmowę na temat swojego wynagrodzenia, zyskasz mocny argument. Jeśli tak się nie stanie, możne najwyższy czas na zmianę pracy?

Po pierwsze: zwiększ zarobki

Jeśli zaś pracujesz w branży gdzie umiejętności nie są aż tak ważne, czyli na przykład produkcja, taśma, czy inne tego typu proste czynności, to najwyższy czas na rozwój. Jest wiele kursów które pozwalają na zmianę pracy na lepszą, oraz rozwój siebie w nowej specjalizacji. Oczywiście, będziesz musiał za nie zapłacić. Ale czy jest lepsza inwestycja niż ty sam?

Zwiększenie swojej pensji to jeden z dwóch kroków do uniknięcia zadłużenia i problemów finansowych. Jeśli zastosujesz jeden z nich, zmniejszysz swoją szansę na popadnięcie z długi i zaciąganie kolejnych pożyczek na ich spłatę o co najmniej kilkadziesiąt procent. Jeśli zastosujesz obydwa, widmo o złej sytuacji finansowej odejdzie w niepamięć, a ty będziesz żył w spokoju i dostatku.

Po drugie: zmniejsz wydatki

Drugim krokiem, tak samo istotnym, chociaż bardzo często umniejszanym i zapominanym jest zmniejszenie swoich comiesięcznych wydatków. Wiele osób mówi: „mam złą sytuacje finansową. Muszę pożyczać pieniądze, bo zarabiam za mało”. Niestety w znacznej większości przypadków jest to wymówka. I nie ma żadnego odbicia w rzeczywistości. Cięcie zbędnych wydatków jest tak samo istotne w budowaniu stabilności finansowej jak zwiększanie swoich dochodów. Niestety jak pokazują badania, większość osób ma tendencję do wydawania całej swojej wypłaty. Aż do ostatniego grosza. Kupują zbędne im przedmioty oraz decydują się na droższe abonamenty. Zazwyczaj tylko po to żeby pokazać innym że mają pieniądze. Ewentualnie żeby sprawić sobie przyjemność z zakupów. Taki schemat myślenia prawie nigdy nie kończy się dobrze. Wystarczy się „poślizgnąć” w jednym miesiącu, aby mieć poważne problemy z płynnością. Jeśli myślisz że wszystkie twoje wydatki które wykonujesz są niezbędne i konieczne (99% osób czytających ten artykuł tak myśli!) to mam dla Ciebie ćwiczenie.

Wydrukuj wyciąg z konta z ostatnich dwóch, a najlepiej trzech miesięcy. Weź czerwony marker i prześledź każdy wydatek który wykonałeś. Markerem zaznacz każdą transakcję, bez której mógłbyś się obyć i nie była ona niezbędna. Będziesz zaskoczony jak dużo pieniędzy przepada w każdym miesiącu na rzeczy zbędne i niepotrzebne. Jak skończysz, zsumuj wszystkie wydatki zaznaczone na czerwono z ostatnich trzech miesięcy.

Gwarantuje Ci że w mniej niż 5 minut znajdziesz o wiele lepsze zastosowanie tych pieniędzy, niż wydanie je w bezsensowny sposób. Mogą to być chociażby dodatkowe kursy, które pozwolą Ci zwiększyć znacznie swoją comiesięczną wypłatę? A być może weźmiesz te pieniądze i włożysz na lokatę, zbierając na remont mieszkania. Możesz je także zainwestować w fundusz pożyczkowy i osiągać zysk nawet 10-12% w skali roku? Wystarczy że będziesz miał 30 tysięcy złotych, aby co roku otrzymywać dodatkową pensję za „nic nierobienie”. Myślę że to wiele ciekawsza perspektywa niż ciągłe wegetacja z miesiąca na miesiąc.