sposoby na oszczędzanie

W dzisiejszych czasach wcale nie jest łatwo odpowiednio gospodarować pieniędzmi i budżetem domowym. Większość współczesnych Polaków żyje bądź to na kredyt, bądź to od pierwszego do pierwszego, nieco zaciskając pasa. Co prawda polskie społeczeństwo z roku na rok wydaje się coraz bardziej bogate, jednak trudno tu mówić o oszczędzaniu. Tymczasem w Internecie, jak i w różnego rodzaju książkowych pozycjach poradnikowych, można znaleźć wiele bardzo wartościowych podpowiedzi jakie są sposoby na oszczędzanie i jak odpowiednio gospodarować finansami domowymi.

Oszczędzanie na jedzeniu

Jedzenie jest chyba największym wydatkiem z jakim mamy do czynienia w budżecie domowym. Bo jeść przecież trzeba, a dlaczego by nie pozwolić sobie na coś smacznego i drogiego. Istnieją jednak sposoby, aby zaoszczędzić na jedzeniu. Przede wszystkim poleca się chodzenie na zakupy z listą i niekupowanie produktów spoza niej, które tak naprawdę są tylko i wyłącznie niepotrzebną zachcianką. Nie trzeba też przepłacać za jedzenie – w niektórych sklepach zapłaci się mniej za identyczny produkt. Ponadto dobrze jest – zarówno dla budżetu, jak i dla zdrowia – ograniczyć słodycze oraz gazowane napoje. Nie dość, że w nadmiarze szkodzą to przeważnie są drogie. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest też częstsze przyrządzanie posiłków w domu, nie zaś picie kawy i jedzenie Fast foodów na mieście. Ponadto robienie własnych przetworów i produktów np. pieczenie chleba to nie dość, że zajęcia bardzo rozwijające to i także dające możliwość zaoszczędzenia oraz zdrowego odżywiania się.

Oszczędzanie na transporcie

W dziedzinie transportu również da się przyoszczędzić i to dość sporo. Oczywistą sprawą także i w tej kwestii jest kalkulacja. Czy do pracy bardziej opłaca nam się jeździć własnym autem czy może taniej jest poruszać się autobusem? A może nie mamy wcale aż tak dalekiej i skomplikowanej drogi, by nie przerzucić się na rower. Warto pomyśleć o tym by zostać np. honorowym krwiodawcą. Po kilku latach dzięki temu można jeździć za darmo komunikacją miejską! Jeżeli już jednak za wszelką cenę chcemy poruszać się samochodem to tu również można dokonać różnego rodzaju oszczędności. Jazda ekonomiczna i zgodna z przepisami pozwala zaoszczędzić około 30 % wydatków na paliwo. Ponadto jeżeli mamy ochotę wyjechać na wakacje to warto o tym pomyśleć nawet z rocznym wyprzedzeniem. Można bowiem zakupić tańsze bilety i zarezerwować tańszy hotel. Wszystko to wpływa oczywiście na zaoszczędzenie jakiejś kwoty, którą wydalibyśmy bardzo szybko zapominając o dobrej organizacji.

Inteligentne zarządzanie domowym budżetem

Zarządzanie domowym budżetem może przybierać bardzo różne formy. Jeżeli np. jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia kartą i widzimy, że zbyt dużo w związku z tym wydajemy to może lepiej przerzucić się na płacenie gotówką. Ma to swoje zalety, gdyż gotówkę się widzi, jest to wydawanie bardziej świadome i bardziej .. bolesne.

Świetnym i polecanym sposobem na oszczędzanie jest odpowiednie rozplanowanie budżetu. Wiadomo, że aby zaoszczędzić należy wydawać mniej niż się zarabia. W związku z tym należy skrupulatnie podliczać swoje wydatki. Najlepiej tego rodzaju zestawienia wykonywać w specjalnie założonym zeszycie – od kwoty, którą się zarabia odejmuje się tę, którą chce się zaoszczędzić. Wydać można jedynie tyle pieniędzy ile pozostało po odjęciu. Dobrze jest podzielić budżet ze względu na wydatki – np. wydatki stałe – a więc paliwo, opłata za mieszkanie, wydatki na jedzenie, wydatki nieprzewidziane. Planowanie i regularna kontrola swoich finansów jest najlepszym krokiem do zostania bogatą osobą.

Świetną i bardzo polecaną metodą oszczędnościową, choć wymagającą nieco wysiłku jest założenia oddzielnego konta oszczędnościowego do którego nie będzie się miało ani karty debetowej, ani dostępu przez Internet. Każdego miesiąca na takie dodatkowe konto regularnie należy przelewać stałą kwotę np. 200 zł i nie wybierać z tego konta pieniędzy przez jakiś ustalony czas. To metoda oszczędzania nazywana techniczną. Trudniejszy dostęp do konta skutecznie może zniechęcić do nadmiernego wydawania środków finansowych. Jeżeli zaś ten sposób również zawiedzie pozostaje skorzystanie z tradycyjnej skarbonki, do której systematycznie wrzucamy jakąś kwotę.

Nie jest konieczne rezygnowanie z przyjemności aby oszczędzić. Ważne jest, by przyjemności nie były priorytetem. Można szukać tańszych zamienników, korzystać z zakupów z tzw. drugiej ręki. Jeżeli kocha się piwo czy wino można pić je raz w tygodniu zamiast codziennie. Oszczędzać można dosłownie na wszystkim – rzadsze oglądanie telewizji to oszczędność na prądzie, kupienie filtrów do wody zmniejsza nasze rachunki za wodę, segregacja śmieci wpływa na mniejsze rachunki za tego rodzaju usługę. Metoda małych kroków to jedna z najlepszych i wypróbowanych sposobów na zaoszczędzenie naprawdę sporych kwot.