Prywatne pozyczki pod zastaw samochodu

Pożyczki prywatne to usługi finansowe, które na rynku polskim pojawiły się stosunkowo niedawno. Mimo to szybko zdobywają swoich zwolenników, gdyż sektor bankowy nie jest tak elastyczny w podejściu do klienta. Dowiedz się, czym są pożyczki prywatne pod zastaw samochodu.

Definicja pożyczek prywatnych. Na czym polegają takie pożyczki?

Rynek pożyczek prywatnych w naszym kraju charakteryzuje się obecnie wysoką dynamiką wzrostu, ale zaczął się tworzyć przed niespełna dekadą, głównie w wyniku rozwoju technologii informatycznych i upowszechnienia się internetu. Stanowiące alternatywę dla bankowych, pożyczki prywatne to transakcje, których przedmiotem są określone środki finansowe, zawierane przez osoby ze sobą niespokrewnione, osoby fizyczne lub firmy. O istnieniu tego rodzaju pożyczek nie każdy wie. Ludzie nadal decydują się pożyczać pieniądze od rodziny, ale wiadomo, że takie pożyczki niekorzystnie wpływają na relacje rodzinne. Zła sytuacja finansowa nie musi prowadzić do złej sytuacji w rodzinie. Pożyczki prywatne to opcja na pozyskanie środków bezpośrednio od osób i firm, które dysponują pieniędzmi i chcą je zainwestować w ten właśnie sposób, aby w rezultacie otrzymać zysk. Jest to pewna forma lokowania wolnych środków, dla wyższych korzyści niż przykładowo te płynące ze standardowych lokat bankowych.

Zabezpieczenie pożyczek prywatnych

Pożyczki prywatne udzielane są na bardzo korzystnych dla pożyczkobiorcy warunkach. Z tego powodu konieczne okazuje się zabezpieczenie. Zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy, w tym przypadku prywatnego inwestora, może być nieruchomość, dom lub działka, albo samochód.

Jeśli chodzi o prywatne pożyczki pod zastaw samochodu, stosowane jest tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie Polega to na zabezpieczeniu pożyczkodawcy w postaci uzyskania praw do pojazdu pożyczkobiorcy. W momencie, gdy pożyczka zostanie spłacona w przyjętym przez obie strony terminie, przeniesienie własności traci moc. W rezultacie pożyczkobiorca z powrotem staje się pełnoprawnym, samodzielnym właścicielem pojazdu. Natomiast w sytuacji utraty wypłacalności dłużnika ma prawo przejąć samochód w całości, aby pokryć z jego sprzedaży nieuregulowany dług.

Dla kogo skierowana jest oferta pożyczek prywatnych pod zastaw pojazdu?

Omawiane pożyczki skierowane są zwłaszcza do osób:

  • niemogących skorzystać z oferty kredytów bankowych,
  • potrzebujących większą sumę pieniędzy niż ta oferowana w ramach popularnych chwilówek,
  • chcących rozłożyć spłatę długu na większą ilość rat,
  • będących właścicielem pojazdu samochodowego,
  • chcących pominąć bankowe procedury,
  • które nie chcą zdradzać celu.

Wymogi banków i stawiane warunki przez te instytucje stają się coraz częściej istotną zaporą dla poszukujących zastrzyku gotówki. Chwilówki sięgają najwyżej kilkuset, maksymalnie kilku tysięcy złotych. Ta suma nie zawsze jest wystarczająca na pokrycie nagłego wydatku. Bankowe procedury nastręczają dodatkowych problemów i wydłużają okres oczekiwania na wpływ środków na konto. Kredyty udzielane przez banki wiążą się z koniecznością sprecyzowania przedmiotu wydatkowania środków finansowych przez kredytobiorcę. Zupełnie inne zasady pojawiają się w przypadku pożyczek prywatnych, zwłaszcza kiedy zabezpieczeniem jest samochód.

Czy pożyczka pod zastaw samochodu jest bezpieczna? Bezpieczeństwo pożyczek prywatnych.

O bezpieczeństwie każdej zaciąganej pożyczki przesądza wiele czynników. Trzeba jednak zauważyć, że prywatne pożyczki pod zastaw samochodu wyróżniają się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu niż pożyczka krótkoterminowa na wysoką kwotę. Wszystko za sprawą możliwości rozłożenia długu na dogodne raty. Dłuższy okres spłaty to mniejsze raty, dzięki czemu uregulowanie zobowiązania finansowego ma większą szansę powodzenia.

Pożyczki prywatne pod zastaw są bezpieczne, oczywiście, jeśli zapoznasz się dokładnie z warunkami oraz nie będziesz mieć kłopotów ze spłatą długu. Powinieneś po prostu dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe i na tej podstawie podjąć decyzję o tego rodzaju pożyczce. W przypadku utraty płynności finansowej i zalegania ze spłatą zobowiązania finansowego zastaw samochodu jest mniej dotkliwy w skutkach niż zastaw mieszkania czy domu.

Formalności przy wnioskowaniu o pożyczkę pod zastaw samochodu. Jakie warunki stawia pożyczkodawca?

Nie musisz obawiać się, że pożyczkodawca skontroluje Twoją sytuację finansową. To zrozumiałe, że nie jest ona najlepsza. W końcu potrzebujesz pieniędzy, co oznacza, że masz problemy finansowe. Samochód jest w tym przypadku istotnym zabezpieczeniem. Z tego powodu warunki ograniczone są do minimum, podobnie zresztą jak formalności.

Ważne jest, abyś to Ty był wyłącznym właścicielem auta. Konieczne jest posiadanie aktualnego przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia samochodu. Oczywiście ze względów czysto formalnych musisz legitymować się ważnym dowodem osobistym oraz mieć ukończone 18 lat.

Uproszczone formalności dotyczą zwłaszcza braku konieczności przedłożenia zaświadczenia o dochodach z miejsca pracy. W dodatku wszystkie sprawy związane z udzieleniem pożyczki załatwisz przez internet. Oczywiście konieczna jest wizyta w wydziale komunikacyjnym urzędu gminy, aby dopisać pożyczkodawcę jako współwłaściciela pojazdu (staje się on nim w 51%). Nie jest to zwykle dużym problemem. Wystarczy jedna wizyta przy udzielaniu pożyczki oraz jedna po spłacie zadłużenia.

Co istotne, prywatne pożyczki pod zastaw samochodu udzielane są nawet zadłużonym. To szansa dla osób wpisanych do rejestru dłużników. Wysokość udzielanej pożyczki uzależniona jest od wartości samochodu. Im więcej wart jest Twój samochód, tym na większą kwotę pożyczki możesz liczyć.