pożyczka społecznościowa

Pożyczkami, które omijają banki i firmy pozabankowe, stają się pożyczki społecznościowe. Są one tanie, szybkie i proste do zaciągnięcia – przy pośrednictwie różnego rodzaju portali. Na stronach tych łączą się ludzie potrzebujący pieniędzy, z tymi, którzy mają ich nieco więcej i są skłonni do tego, by na siebie zarabiały.

Pożyczki społecznościowe – czym się charakteryzują

Wielu ludzi pożycza sobie pieniądze, ale często bez żadnych pokwitowań, nie mówiąc już o umowach – co jest dużym błędem. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, że potrzebując gotówki nie ma się w rodzinie lub wśród znajomych, osób które takimi pieniędzmi dysponują. Może też istnieć wiele innych powodów, dla których nie łatwo jest zaciągać pożyczkę prywatną. Odpowiedzią na takie problemy i potrzeby stać mogą się właśnie pożyczki społecznościowe (ang, social lending).

Pozwalają one bowiem na sfinansowanie drobnych wydatków, ale niejednokrotnie pożyczyć można nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (w przypadku przedsiębiorców może być to nawet kilkaset tysięcy złotych). Pożyczki bierze się od osób zwanych inwestorami – za pośrednictwem platform internetowych, z pominięciem instytucji finansowych. Pośrednikiem staje się tutaj wybrana platforma internetowa, która pobiera prowizję za pożyczenie pieniędzy przy jej użyciu. Jeśli zaś chodzi o ustalenie wysokości oprocentowania kredytu, to najczęściej jest ono ustalane indywidualnie: przez inwestora i pożyczkobiorcę. Warto wiedzieć, że w Internecie znaleźć można mniejsze i większe portale oferujące pożyczki społecznościowe, można je też podzielić na te, które proponują pożyczki osobom fizycznym albo przedsiębiorcom.

Jak można uzyskać pożyczkę społecznościową?

Chcąc zaciągnąć ją przez Internet, najpierw należy zarejestrować się na wybranym portalu, co trwa dosłownie kilka minut. Zazwyczaj trzeba podać tam: imię i nazwisko, telefon i adres e-mail. Później potrzebne są jeszcze numer dowodu osobistego i oczywiście numer konta bankowego. Weryfikacja rejestrującej się osoby bardzo często odbywa się na dwóch etapach. Pierwszy z nich jest konieczny, drugi zaś dobrowolny, ale podnosi on wiarygodność pożyczkobiorcy. Oznacza to, że po pozytywnym przejściu weryfikacji, pożyczkobiorca zostaje usytuowany, na określonym, wyższym poziomie („ratingu”). Im wyższy poziom, czyli większa wiarygodność, tym większa staje się szansa na pożyczkę (do tego na naprawdę dobrych warunkach). Ta weryfikacja „na własne życzenie” pozwala na wspinanie się po poszczególnych poziomach wybranego portalu z pożyczkami społecznościowymi. Warto jeszcze wiedzieć, że ta pierwsza, czyli weryfikacja podstawowa zazwyczaj polega na:

 • sprawdzeniu zgodności danych z zeskanowanego dowodu osobistego, z tymi podanymi podczas zakładania konta w portalu,
 • sprawdzeniu numeru telefonu, przez wysłanie kodu, który trzeba później wpisać w odpowiednim miejscu po zalogowaniu na konto,
 • kliknięciu w link aktywacyjny wysłany na maila,
 • sprawdzeniu numeru i danych konta bankowego – poprzez wysłanie z niego symbolicznej kwoty na podany numer konta.

Natomiast przykładowymi działaniami przy weryfikacji dobrowolnej stać się mogą:

 • wyrażenie zgody na sprawdzenie BIK i BIG-ów, a także na sprawdzenie oceny punktowej BIK,
 • przesłanie skanu innego dokumentu tożsamości (który zostanie porównany z dowodem),
 • przesłanie zdjęcia twarzy,
 • weryfikacja adresu zamieszkania: albo przez dołączenie rachunków a media albo po wpisaniu w portalu wysłanego listownie kodu,
 • załączenie zaświadczenia o zatrudnieniu (może być to potwierdzone przez rozmowę telefoniczną z pracodawcą),
 • potwierdzenie osiąganych dochodów,
 • podpisaniu oświadczenia dotyczącego braku zobowiązań z tytułu zajęć sądowych i administracyjnych oraz braku postępowania sądowego, windykacyjnego, czy egzekucyjnego, które toczyłoby się w sprawie długów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wysoka pozycja w portalu pożyczek społecznościowych nie jest dana raz na zawsze. Aby ją utrzymywać, co jakiś czas trzeba poddawać się różnym rodzajom weryfikacji dobrowolnej (bo np. zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, czy weryfikacja BIK ważne będą po kilka miesięcy).

Pożyczki społecznościowe – zasady uzyskania i działania

Po rejestracji oraz weryfikacji swojego konta na portalu, kolejnym krokiem staje się złożenie wniosku pożyczkowego. Chętny pożyczkobiorca określa tutaj jej cel (np. zakup jakiejś rzeczy), a także warunki pożyczki (kwotę, okres spłaty i preferowaną wysokość oprocentowania). Jeszcze przed złożeniem oferty, otrzymuje się wtedy informacje o wysokości raty i prowizji, jaka pobierana jest przez platformę internetową. Po zatwierdzeniu, wniosek zostaje złożony i oferta zaczyna być widoczna na aukcji dla inwestorów (pożyczkodawców). Później czeka się na propozycje i zgłoszenia inwestorów, którzy chcą udzielić pożyczki na przedstawionych warunkach.

Następnie pożyczkobiorca wybiera najbardziej opłacalną dla siebie opcję i po finalizacji pożyczki (z tego tytułu trzeba wnieść zwykle niewielką opłatę) i zawarciu odpowiedniej umowy, czeka na przelanie pieniędzy (zwykle jest kilka dni). Pożyczkę społecznościową spłaca się we wcześniej ustalonych ratach – od razu na konto pożyczkodawcy. Jeśli chodzi o koszty pożyczki, to wlicza się do nich: oprocentowanie (często jest to 10% w skali roku), kilkuprocentową prowizję od kwoty wypłaty pożyczki – pobieraną przez portal pożyczkowy. Dodatkowe opłaty pobierane są też za możliwość promowania swojej oferty i dodatkowe sposoby weryfikacji.

Wady i zalety pożyczek społecznościowych

Do wad takiego zaciągnięcia pożyczki zaliczyć można:

 • opłaty serwisowe,
 • koszty związane z dodatkową weryfikacją,
 • nieco dłuższy czas oczekiwania na pożyczkę niż w firmie pozabankowej czy w banku,
 • potrzebę okazywania dużej ilości dokumentów (by osiągnąć wyższy rating).

Wśród zalet można natomiast wymienić to, że:

 • niewiele formalności początkowych,
 • gotówkę pożycza się taniej niż w firmie pozabankowej,
 • nie ma potrzeby posiadania bardzo dobrego BIK,
 • mogą to być pożyczki dla zadłużonych
 • pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel,
 • pożyczkobiorca sam decyduje ile chce/może zapłacić za pożyczkę,
 • całość spłaca się w dostosowanych do swoich możliwości ratach,
 • wszystko załatwia się bez wychodzenia z domu.

Na koniec warto jeszcze nadmienić, że w Polsce nie istnieją jeszcze
rozwiązania prawne dotyczące tego rodzaju pożyczek. Dlatego też, zarówno pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy – by zachować bezpieczeństwo – powinni korzystać z portali o ugruntowanej pozycji na rynku, cieszących się dobrą opinią. Oczywiście ważne jest także dokładne zapoznanie się z regulaminem danego serwisu – tak, aby wzięcie pożyczki społecznościowej przebiegło bez żadnych problemów.

Czytaj także:

Pożyczka z gwarantem – na czym polega?