pożyczki prywatnePożyczki prywatne to tradycyjna forma otrzymywania gotówki. Choć zazwyczaj przywodzi na myśl przede wszystkim uzyskiwanie pieniędzy od osób bliskich i to bez oprocentowania, to w ciągu ostatnich lat tego rodzaju pożyczki oferowane są coraz częściej również przez serwisy pożyczkowe oraz parabanki, a także przez osoby prywatne dysponujące własnym kapitałem. Dla niektórych jest to jedyne rozwiązanie umożliwiające szybkie otrzymanie potrzebnej gotówki. Czy korzystanie z takiej możliwości jest bezpieczne? O czym warto wiedzieć przed zaciągnięciem pożyczki prywatnej?

Co to jest pożyczka prywatna?

Pożyczka prywatna to rozwiązanie dla osób, które mają już zaciągnięte zobowiązania i którym żaden bank czy firma pożyczkowa nie będzie chciała pożyczyć pieniędzy. Zaciągana jest od osoby prywatnej rozumianej jako osoba posiadająca zarejestrowaną działalność jako firma pożyczkowa. Może to być nie tylko członek rodziny czy przyjaciel, ale także kompletnie obca osoba. Zasady zaciągania pożyczki od osób prywatnych uregulowane są w przepisach Kodeksu Cywilnego.

Na czym polega prywatna pożyczka?

Osoba udzielająca pożyczki prywatnej inwestuje swoje oszczędności, natomiast pożyczkobiorca ma możliwość negocjacji oferty. Przy zaciąganiu tego rodzaju zobowiązania strony mogą bezpośrednio ustalić kryteria współpracy. Niezależnie od tego, czy chodzi o kwotę potrzebną na drobny wydatek czy też na dużą inwestycję, istnieje możliwość ustalenia dogodnych warunków z pożyczkodawcą, a tym samym wypracowanie rozwiązania korzystnego dla obu stron. W przypadku pożyczek prywatnych pożyczkodawcy nazywani są inwestorami. Pożyczek udzielają oni poprzez serwisy pożyczkowe, parabanki, a nawet portale, które oferują tak zwane pożyczki społecznościowe.

Zalety pożyczki prywatnej

Popyt na pożyczki pozabankowe stale rośnie. Dla pożyczkobiorców jest to bowiem doskonała okazja, by otrzymać pieniądze, których nie mogą pożyczyć od banku, firmy pożyczkowej czy nawet bliskich na dogodnych warunkach. Również dla inwestorów jest to atrakcyjne rozwiązanie ze względu na szereg korzyści, jakie ze sobą niesie. Osoby pożyczające pieniądze otrzymują wynegocjowany ze stroną procent. Do największych atutów niewątpliwie należy bezpośredni kontakt pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Tym samym strony mogą się ze sobą porozumiewać i ustalać warunki oferty, co sprawia, że transakcja jest korzystna dla wszystkich.

Bez baz czy rejestrów

O pożyczkę prywatną mogą ubiegać się również osoby, które mają już inne zobowiązania kredytowe. W przypadku kredytu bankowego konieczne jest udzielenie wielu istotnych informacji, zebranie wszystkich wymaganych dokumentów, a i to nie gwarantuje pozytywnego rozpatrzenia wniosku, gdyż zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie scoringu. Pożyczki prywatne nie wymagają przedkładania pliku dokumentów celem udowodnienia wysokości swoich zarobków. Co więcej, nie jest sprawdzany nawet rejestr BIK czy KRD. Co prawda wiele firm pożyczkowych również próbuje przyciągnąć klientów, zapewniając, że udziela pożyczki bez sprawdzania rejestrów. W praktyce jednak wiele z tych firm korzysta z innych baz danych tego typu, co może skończyć się odrzuceniem wniosku o przyznanie pożyczki. W przypadku pożyczek prywatnych nie są sprawdzane żadne rejestry, a tym samym każda osoba potrzebująca szybkiej gotówki, może skorzystać z tej możliwości i zaciągnąć zobowiązanie.

Pożyczka dla zadłużonych?

Pożyczki prywatne chętnie zaciągane są także przez osoby zadłużone, które posiadają negatywne decyzje banków czy wpisy w rejestrach uniemożliwiające wzięcie pożyczki. Pożyczka prywatna może więc okazać się jedynym rozwiązaniem na poradzenie sobie z problemami finansowymi. Dodatkową zaletą jest też oszczędność czasu i brak trwonienia go na próby zaciągnięcia kredytu. Podczas gdy instytucje bankowe wymagają dużej ilości czasu na dokonanie wszelkich weryfikacji, a także uzupełnienia dokumentów przy decyzji pozytywnej, w przypadku pożyczek prywatnych cały proces przebiega bardzo szybko, a większość formalności okazuje się zbędna. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą więc skorzystać z pożyczek prywatnych, gdyż nie tylko mają dużą szansę na uzyskanie potrzebnej gotówki, ale ponadto mogą otrzymać pieniądze w naprawdę krótkim czasie.

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

W związku z tym, że tego rodzaju pożyczki zyskują na popularności, można znaleźć coraz więcej ofert zaczynających się słowami „udzielę prywatnej pożyczki…”. Tego typu deklaracje budzą jednak wiele zastrzeżeń – osoba udzielająca pożyczki nie jest wiarygodnym inwestorem i zazwyczaj zaoferuje niedogodne warunki zaciągnięcia zobowiązania. Nic dziwnego, że na tego typu ogłoszenia odpowiadają zazwyczaj ludzie, którzy w żadnym innym miejscu nie mogą uzyskać potrzebnych pieniędzy. W przypadku pożyczek udzielanych na kwotę przekraczającą 500 zł należy pamiętać, by była ona sporządzona na piśmie. Dzięki temu możliwe będzie dochodzenie swoich praw przed sądem, jeśli pojawi się taka konieczność. Najlepiej jednak nie decydować się zaciągnięcie pożyczki od nieznanego inwestora, ale skorzystać z usług platformy finansowej, która weryfikuje swoich pożyczkodawców, a tym samym jest w stanie zagwarantować bezpieczne i dogodne warunki.

Gdzie szukać oferty pożyczki prywatnej?

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z możliwości zaciągnięcia pożyczki od prywatnych inwestorów i to nie tylko ze względu na wzrosty cen w bankach czy niektórych firmach. Jest to także wygodniejsze rozwiązanie. Warto jednak znaleźć serwis, który posiada własną bazę inwestorów, zamiast szukać pożyczkodawcy na własną rękę. Obca, niezweryfikowana osoba nie jest wiarygodnym pożyczkodawcą. Platformy oferujące prywatne pożyczki zajmują się natomiast budowaniem bazy, w skład której wchodzą wyłącznie osoby zweryfikowane i godne zaufania. Dzięki temu każdy może liczyć na pewne wsparcie finansowe. Warto skorzystać z tego rodzaju platformy z jeszcze jednego powodu – taka baza inwestorów zawsze jest rozbudowana. Tym samym możliwe jest dogodne dobranie udzielającego pożyczki do pożyczkobiorcy w taki sposób, by obie strony były jak najbardziej usatysfakcjonowane i by nie były narażone na zbędne ryzyko. Szeroka baza to też niejednokrotnie możliwość uzyskania nawet kilku ofert na jedno zapytanie, a tym samym wybranie najlepszego rozwiązania dla siebie.

Oceń ten wpis