Pojawienie się zadłużenia to balast, z którym należy obchodzić się ostrożnie, ale i zarazem zdecydowanie. Nie może on stanowić dla nas nieskończonego ciężaru i nieustannie się pomnażać przez krótkowzroczne, pozorne rozwiązania. Skutecznym działaniem w obliczu znajdowania się w spirali zadłużenia może być pożyczka konsolidacyjna lub kredyt konsolidacyjny – podpowiadamy, gdzie ich szukać i czym się charakteryzują.

Co roku miliony Polaków przekonuje się, że problem zadłużenia nie jest kwestią czysto abstrakcyjną, lecz realnym problemem, który może dotknąć każdego z nas. Wystarczy niekiedy jedna rata kredytu lub pożyczki, której spłatę pokrzyżują niespodziewane, lecz pilne i kosztowne wydatki, aby zatracić tak pożądaną i potrzebną równowagę swoich finansów. W obliczu niebezpieczeństwa często instynktownie szukamy deski ratunkowej, łapiąc się tego, co akurat znajduje się w pobliżu.

Często za deskę ratunkową ludzie uznają łatwo dostępne pożyczki, które mają za zadanie pokryć część lub pełen wymiar długu. Niestety – pożyczki same w sobie również są zobowiązaniami, które stają się nowym długiem. W ten sposób pętla zadłużenia potrafi stać się błędnym kołem, które wydaje się trwać bez końca i bez jednoznacznego rozwiązania na horyzoncie. Pożyczka na spłatę długów to półśrodek, który w przypadku posiadania zaległości finansowych zbytnio nam nie pomoże. Zamiast tego lepiej rozważyć konsolidację.

Pożyczka konsolidacyjna

Szukając wsparcia w usługach pozabankowych, w obliczu posiadania różnego rozmiaru długów, warto pamiętać, że istnieje dedykowany produkt dla osób, które znajdują się w zadłużeniu. Jeżeli chcemy raz, a dobrze wyrwać się z pętli zadłużenia, warto swoje zaległości finansowe skonsolidować w jedno, a następnie spłacić je pożyczką konsolidacyjną, określaną też niekiedy jako kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny? To popularny element oferty największych działających w Polsce banków, który pozwala połączyć wszystkie zaległości finansowe w jednolite zobowiązanie. Zaciągając je, bank pożycza nam kwotę pozwalającą pokryć sumę wszystkich długów, które chcemy raz na zawsze skutecznie spłacić. Następnie, zaciągnięte zobowiązanie rozbijane jest na niewielkie raty, które mają na celu przede wszystkim nie stanowić kłopotu w regularnej spłacie do końca trwania kredytu.

Kredyt konsolidacyjny – o czym musisz pamiętać, zanim o niego zawnioskujesz?

 • Zamiast kilku wierzycieli, niezależne od tego czy są oni osobami fizycznymi, czy przedsiębiorstwami, zaciągając kredyt konsolidacyjny, wierzyciel pozostaje jeden. Jest nim bank, który udziela nam finansowania na uregulowanie wszystkich długów, jakie chcemy spłacić.
 • Kredyt konsolidacyjny pokrywa tyle długów, ile chcemy. Jeżeli uznamy, że np. jeden z nich jest już bliski uregulowania „na własny rachunek”, wówczas możemy wyłączyć go z konsolidacji i objąć nią pozostałe elementy zadłużenia.
 • Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie pokryć całokształt istniejącego długu. Co za tym idzie, rozumieć przez to należy nie tylko samą kwotę podstawową, którą pierwotnie mieliśmy za zadanie spłacić, ale i również naliczone w związku z opóźnieniem odsetki. Jeżeli zadłużenie tworzy więcej niż jedno zaległe zobowiązanie, warto dokładnie obliczyć wszystkie związane z nim karne koszty i zsumować w jeden, łączny dług.
 • Kredyt konsolidacyjny spłacamy w ratach, które przede wszystkim mają być na tyle niskie, aby ich spłata dla dłużnika nie była kłopotem i obciążeniem. Oznacza to swoisty kompromis – miesięczna rata jest relatywnie niewygórowana i może wynieść nawet kilkaset złotych. W zależności od rozmiarów długu i łącznego wymiaru kredytu konsolidacyjnego zobowiązanie może trwać nawet przez kilka lat. Kosztem spłaty długu, będziemy musieli zatem długo pamiętać o tym, aby sumiennie spłacać kredytowe raty.
 • Poza kwotą samego długu, którą pokrywa bank, należy pamiętać także o standardowych kosztach związanych z udzieleniem kredytu. Mamy do czynienia z produktem bankowym, dlatego w ratę kredytu wliczone zostanie także oprocentowanie oraz prowizja, które stanowią standardowy zarobek dla banku na udzielaniu kredytów – niezależnie od ich rodzaju.
 • Na koniec przypominamy, że wnioskując o kredyt konsolidacyjny, niezbędne będzie przedstawienie m.in. zaświadczenia o posiadaniu stałego i udokumentowanego dochodu, który pozwoli bez komplikacji regularnie spłacać nam wszystkie raty. Potwierdzić będziemy musieli też swoją tożsamość oraz wykazać, że po otrzymaniu kredytu konsolidacyjnego nie posiadamy innych stałych zobowiązań, które utrudnią nam spłatę jego rat – to kluczowe, bo cóż z konsolidacji zadłużenia, skoro dalej będzie ona dla nas niemożliwa do systematycznej spłaty?

Pożyczka online na spłatę długów

Choć banki stanowią silną i liczną reprezentację wśród instytucji oferujących kredyty konsolidujące, to nie oznacza to tego, że klienci muszą wybierać tylko instrumenty branży bankowej. Typowo dla całego rynku usług pożyczkowych i kredytowych, przeciwwagę dla dominacji banków stanowią firmy z sektora pozabankowego, które do zaoferowania mają pożyczki online na spłatę długów. Jak to zwykle bywa z usługami pozabankowymi, formułują one szereg argumentów, jakie mają za zadanie przekonać nas do odejścia od banków na rzecz ich usług.

Pozabankowa pożyczka konsolidacyjna – czym nas zachęca?

 • Bardziej elastyczne kwoty kredytów do pozyskania, które mogą wahać się od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 • Mniej restrykcyjne wymagania – wiele firm pozabankowych, które proponują pożyczki konsolidacyjne, określa np. niższe granice wiekowe, nie bierze pod uwagę stanu cywilnego i nie prosi o szereg zaświadczeń z zakresu naszej sytuacji finansowej.
 • Pożyczka na spłatę długów bez BIK to często realne zobowiązanie – wielu dłużników nie wykazuje się w końcu dobrą zdolnością kredytową i pozytywną historią w BIK z powodu swojej sytuacji finansowej, przez co brak zaglądania do tej bazy przez pożyczkodawcę to niewątpliwy atut.
 • Możliwość ekspresowej wypłaty środków dzięki korzystaniu z systemów szybkich przelewów, bez polegania na sesjach międzybankowych.

Pozabankowa pożyczka konsolidacyjna – o czym trzeba pamiętać?

 • Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług firmy pozabankowej, warto upewnić się, że jest to partner godny zaufania. Unikajmy firm, na których temat nie możemy znaleźć informacji na stornie internetowej lub w samej sieci. Nie rozważajmy skorzystania z usług platform, które mogą mieć niejasną strukturę własnościową.
 • Nim złożymy wniosek o wsparcie finansowej, dokładnie zapoznajmy się z wymaganiami i zasadami udzielania oraz spłaty zobowiązania. Pozwoli to jak najlepiej przygotować się na nowe zobowiązanie, które nie będzie miało przed nami żadnych zagadek.
 • Sprawdźmy, jaki jest wymiar kosztów za uzyskanie pożyczki konsolidacyjnej – pożyczkodawcy są zobowiązani do przestrzegania prawa, które określa maksymalny wymiar kosztów pożyczkowych. Warto o tym pamiętać, sprawdzając oprocentowanie, prowizję oraz RRSO.

Szybka pożyczka konsolidacyjna

Niekiedy chcąc szybko skonsolidować swoje zadłużenie, zależy nam na czasie, przez co w cenie jest nie tylko sprawna weryfikacja złożonego wniosku kredytowego, ale i relatywnie szybka wypłata przyznanych środków kredytowych. Co może ułatwić szybką wypłatę pożyczki konsolidacyjnej, to wspomniana wyżej usługa szybkich przelewów. Najczęściej jest to usługa BlueCash, która przewiduje wypłatę przyznanych nam środków pożyczkowych niezależnie od dnia tygodnia i jego pory, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i nie zważając na to, w jakich bankach mają konta strony transakcji. Jeżeli zależy nam na czasie, warto dopytać się konsultanta, czy firma pożyczkowa oferuje usługę szybkich przelewów.

Pożyczka na spłatę długów – podsumowanie

Pętla zadłużenia nie bez powodu nazywana jest właśnie w ten sposób – to krępujący węzeł, z którego trudno się wydostać. Choć instynkt podpowiada nam często sięganie po pierwsze dostępne w zasięgu ręki narzędzia, to postępować należy w takich okolicznościach w możliwie najbardziej przemyślany i pragmatyczny sposób. Jedną z najrozsądniejszych opcji w obliczu zadłużenia jest skorzystanie z kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej.

Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy przeprowadzić kompleksowe zapoznanie się z aktualną ofertą zarówno banków, jak i firm pozabankowych, a następnie ocenić, która możliwość najlepiej odpowiada naszym potrzebom oraz aktualnej sytuacji finansowej. W przypadku długów należy działać zdecydowanie, a zwłoka nie jest wskazana – długi mają bowiem to do siebie, że im dłużej pozostają one niespłacane, tym rosną karne odsetki. To napędza spiralę zadłużenia, a nas oddala od perspektywy uwolnienia się od zobowiązań. Niech bogata i elastyczna oferta pożyczek i kredytów konsolidacyjnych będzie dla nas zachętą do zdecydowanych działań.