Posiadanie długów nie zawsze jest czymś złym. Wiele osób bierze kredyt czy pożyczkę, ale spłaca je regularnie, a mimo to nazywa je długiem, zamiast zobowiązaniem finansowym. Długi to dopiero niespłacane terminowo lub nie opłacane w ogóle zobowiązania finansowe. I takich długów powinniśmy się wystrzegać. Co jednak zrobić, gdy nagle wpadliśmy w złą sytuację finansową i nie mamy środków, aby spłacić kredyt? Z pomocą mogą przyjść inne produkty finansowe, jak pożyczka na spłatę pożyczki czy kredyt konsolidacyjny. Trzeba jednak uważać, aby nie zrobić sobie przy okazji kolejnych długów. Jeśli notorycznie będziemy spłacać pożyczki innymi pożyczkami, możemy wpaść w pętlę długów, z której jedynym ratunkiem będzie ogłoszenie bankructwa gospodarstwa domowego.

Kiedy można pożyczkę na spłatę długów?

Jeśli mamy kilka kredytów, w tym kredyty za zakupy na raty, kredyty gotówkowe czy kredyty samochodowe, z powodzeniem można dostać kredyt na spłatę zadłużenia, który nazywa się fachowo kredytem konsolidacyjnym. Jednak tutaj trzeba działać zanim jeszcze zaczniemy mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Nie jest to kredyt na spłatę długów niespłaconych w terminie czy też zaległych, ana uregulowanie zobowiązań, które są jeszcze płacone terminowo, ale z powodu kłopotów finansowych zaraz przestaniemy je spłacać.

Ideą tego kredytu jest zebranie wszystkich aktywnych zobowiązań kredytowych, w jeden nowy kredyt. Idąc do banku można wnioskować o kredyty konsolidacyjne, jeśli mamy co najmniej dwa zobowiązania. Bank łączy je w jedno i spłaca, a my w ramach kredytu konsolidacyjnego spłacamy kredyt w ratach do banku. Same raty są niższe niż połączone wszystkie miesięczne raty poprzednich kredytów. Taki zabieg jednak wydłuża czas spłaty nowego kredytu, w porównaniu do czasu ustalonego na spłatę w poprzednich umowa.

Ponadto, aby go wziąć trzeba mieć zdolność kredytową i wiarygodność kredytową. Oznacza to, że w bazach dłużników, w BIK czy w BR nie można mieć jeszcze spisów za nieterminowe płatności lub wręcz długów z jakiegokolwiek tytułu. Po taki kredyt idzie się zapobiegawczo, zanim jeszcze skończą nam się pieniądze na spłacanie rat. Mimo to jest on popularny, ponieważ dzięki niższej miesięcznej racie, łatwiej można poradzić sobie z jego spłatą.

Pożyczka na spłatę długów – jak działa?

Tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej niż przy kredycie konsolidacyjnym. Pożyczka na spłatę długów może być wzięta nawet wtedy, kiedy zalegamy ze spłatą rat kredytów czy chwilówek. Jeśli chcemy wziąć pożyczkę na spłatę całego swojego zadłużenia warto najpierw je zsumować. Można czasem znaleźć konkretnie oferty pożyczek, w ramach których pożyczkodawca spłaca za nas długi, ale najczęściej pożyczka na spłatę zobowiązań polega na tym, że bierzemy dużą kwotę, odpowiadającą wysokości naszych długów i sami je spłacamy, a potem spłacamy raty nowej pożyczki.

Takie pożyczki najczęściej przybierają formę pożyczek długoterminowych, do spłaty w formie co miesięcznych rat. Są to po prostu pożyczki ratalne, które mogą opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych w zależności od firmy pożyczkowej. Większość pożyczkodawców oferuje pożyczki do kwoty 20 tysięcy złotych bez zaświadczeń i poręczeń. Czas spłaty zwykle ograniczany jest do 48 miesięcy. Jednak można znaleźć też oferty o dłuższym lub krótszym okresie spłaty. Warto jednak zwrócić uwagę czy raty mają być spłacane miesięcznie czy tygodniowo, ponieważ i ta forma dość często się zdarza.

Jak wziąć taką pożyczkę? Wystarczy znaleźć firmę pożyczkową, który udziela pożyczek na spłatę długów lub pożyczek długoterminowych. Później wystarczy zgodnie z procedurą złożyć wniosek, wybrać kwotę pożyczki i jej czas spłaty. Następnie wystarczy podać dane osobowe oraz dane finansowe, w tym wysokość dochodów i wydatków. Osobno mogą pojawić się pytania o wzięte pożyczki i kredyty lub należy ich raty wpisać do wydatków. Część firm pożyczkowych sprawdza bazy dłużników i sami zobaczą posiadane przez klienta długi, dlatego nie należy ich ukrywać. Jednak odpowiedź na wniosek zawsze wydawana jest indywidualnie, dlatego nawet osoby z dużymi lub starymi długami mają szanse na otrzymanie pożyczki.