Regulacje narzucone bankom przez Komisje Nadzoru Finansowego powodują konieczność wprowadzenia ograniczeń w przyznawaniu kredytów. Przepisy dotyczące udzielania kredytów gotówkowych zostały mocno zaostrzone, co wprost przełożyło się na zaostrzenie zasad weryfikowania zdolności kredytowej klientów starających się o dodatkową gotówkę. Ograniczeniu uległy przede wszystko popularne pożyczki na oświadczenie, przy których formalności są zredukowane do absolutnego minimum.

Efekty są łatwe do przewidzenia. Chociaż pożyczka na oświadczenie nadal stanowi pożądany przez klientów i atrakcyjny z ich punktu widzenia produkt finansowy, to zdecydowanie łatwiej otrzymać ją u prywatnych pożyczkodawców niż w banku. Jakie są wady i zalety pożyczek udzielanych na oświadczenie? Na co należy zwróć uwagę? Jakich formalności trzeba się spodziewać? Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z takich pożyczek, warto poznać odpowiedzi na pytania związane z procedurami ich udzielania.

Główna zaleta pożyczek na oświadczenie – Uproszczone formalności

Podstawową kwestią utrudniająca uzyskanie pożyczki gotówkowej jest badanie zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Proces badania zdolności kredytowej i wiarygodności klienta jest obowiązkową procedurą w przypadku starania się o pożyczkę w banku. Od osoby starającej się o kredyt czy pożyczkę bank zażąda zaświadczenia z zakładu pracy o wysokości zarobków i starannie zanalizuje jej historię kredytową. Czyli solidność i terminowość spłaty dotychczasowych pożyczek. Nieco łatwiej mają klienci, którzy starają się o pożyczkę w banku, gdzie posiadają konto osobiste, na którym notowane są regularne wpłaty z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Bank ma wówczas bieżący wgląd we wszystkie wpływy i wydatki na danym rachunku. Jednak i w tym przypadku pracownik banku może poprosić o dostarczenie zaświadczenia, zwłaszcza, jeżeli wpływy znacząco różnią się w kolejnych miesiącach. Mimo, że wiele firm pożyczkowych reklamuje swoje usługi, deklarując pożyczki bez uprzedniego badania zdolności kredytowej, to chociaż zwykle nie oczekują żadnych dodatkowych dokumentów. Oczywiście poza dowodem osobistym lub innym dokumentem pozwalającym stwierdzi tożsamość. To nie oznacza, że w ogóle nie są zainteresowane wysokością dochodów klienta.

na oswiadczenie

Decydujące pytania – czego można się spodziewać przy wypełnianiu wniosku o pożyczkę?

Minimum formalności bynajmniej nie oznacza braku formalności. Możliwe że pracownicy firm pożyczkowych nie zażądają dokumentów potwierdzających kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu. Jednak z pewnością dokonają własnej oceny wypłacalności klienta, co zwykle jest uwzględnione w regulaminie udzielania pożyczek. Podczas wypełniania wniosku pożyczkowego można spodziewać się pytań o rodzaj zatrudnienia, wysokość zarobków czy wysokość comiesięcznych obciążeń. W tym rachunków za media i ewentualnych innych rat, liczbę dzieci i innych osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie, a także cel, na jaki ma zostać przeznaczona pożyczka. Ten z pozoru niewinny zestaw pytań jest dyskretną metodą sprawdzenia wiarygodności i wypłacalności. Na naszej stronie głównej można wnioskować o takie pożyczki dla zadłużonych.

Dobre rozwiązanie, gdy klientowi zależy na czasie

Pożyczka na oświadczenie z formalnościami skróconymi do minimum to dobry pomysł dla osób, które nie mają czasu, aby długo oczekiwać na decyzję kredytową. Mogą dzięki temu wszystko załatwić jak najszybciej, najlepiej na miejscu. To propozycja także dla tych, którzy nie lubią tłumaczyć się przed pracodawcą i wyjaśniać, do czego potrzebują zaświadczenia o zarobkach. A potem czekać na jego wystawienie. Chętnie skorzystają z takiej możliwość również klienci, którzy mają kilka, czasami nieregularnych, źródeł utrzymania, więc nie byliby w stanie w ogóle przedstawić takiego zaświadczenia. Na pewno nie warto kłamać i fikcyjnie zawyżać wysokości swojego dochodu. Wcześniej czy później może to wyjść na jaw i z pewnością nie przysłuży się ocenie wiarygodności klienta. Zresztą niektóre firmy pożyczkowe zastrzegają sobie możliwość telefonicznego skontaktowania się z pracodawcą i potwierdzenia zadeklarowanego wynagrodzenia. Warto pamiętać, że takie działania ze strony firmy pożyczkowej każdorazowo wymagają pisemnej zgody potencjalnego pożyczkobiorcy.

pozyczka na oswiadczenie

Na co warto zwrócić uwagę?

Pożyczki na oświadczenie mają swoje zalety o wady, które należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Decydując się na pożyczkę warto dokładnie zapoznać się z regulaminem. Koniecznie należy zwrócić uwagę na wysokość prowizji i oprocentowania. W związku z wyższym ryzykiem kredytowym oprocentowanie jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku pożyczek bankowych. To cena, jaką płaci się za oszczędność czasu i uproszczone procedury. Dobrym zwyczajem jest rzetelne przestrzeganie terminowości spłaty pożyczki. Ponieważ w innym przypadku mogą dojść do spłaty odsetki karne, a pożyczkodawca wdroży procedury windykacyjne. W chwili obecnej na rynku pożyczek pozabankowych działa kilkanaście podmiotów prężnie pozyskujących klientów i kuszących licznymi promocjami. Oferta jest mocno zróżnicowana, dlatego warto porównać kilka propozycji z różnych firm i wybrać najkorzystniejszą.

Kto może pożyczać na oświadczenie?

Warto zastanowić się jaka grupa osób jest najbardziej odpowiednia dla pożyczkodawców. Nie jest to zaskoczeniem że instytucje finansowe preferują osoby ze stałym zatrudnieniem, najlepiej na podstawie umowy o pracę. Plusem będzie też długi staż pracy, ponieważ dzięki temu nawet w przypadku zwolnienia, klient będzie miał kilka miesięcy wypowiedzenia, oraz ma szansę otrzymać odprawę.