Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Kredyt konsolidacyjny dla zadluzonych

Na rynku istnieje wiele rozwiązań finansowych. Większości z nich jest w stanie zaspokoić potrzeby finansowe, lub rozwiązać problemy wynikające z trudności natury materialnej większości z osób. Każdy człowiek posiada inną sytuację życiową, materialną i zawodową. Faktem jest też to, że niejedna osoba z pewnością odczuwa w swoim życiu negatywne skutki, tak zwanej spirali finansowej.

Czym jest to zjawisko? Jest to, krótko ujmując, sytuacja, w której wysokość zobowiązań przewyższa wysokość miesięcznych dochodów. Ludzie, którzy wpadli w spiralę zadłużenia bardzo często posiadają także spore zaległości w spłacie swoich zobowiązań. Nie mogą także pochwalić się dobrą historią kredytową – najczęściej posiadają niski scoring w BIKu (Biurze Informacji Kredytowej), wynikający z opóźnień w spłacie swoich zobowiązań. W praktyce, ta grupa osób nie może starać się o kredyt w banku – banki, w większości, podczas analizy zdolności kredytowej automatycznie odrzucają wniosek potencjalnego kredytobiorcy, jeżeli w BIKu klienta widnieje sporo przeterminowanych zobowiązań. W tej sytuacji z pomocą przychodzą instytucje finansowe oferujące kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych.

Czy jest konsolidacja kredytów?

Kredyt  konsolidacyjny polega na połączeniu wszystkich zobowiązań w jedno. Pożyczkodawca, z pożyczonych środków spłaca wszystkie zobowiązania swojego klienta i oferuje mu nie kilka, lecz jedną ratę. Wysokość tej raty jest uzależniona od wielu czynników takich jak, między innymi, warunki zawarte w umowie pożyczki (oprocentowanie, doliczona prowizja, opłaty około kredytowe), sytuacja finansowa pożyczkobiorcy, wysokość łącznych zobowiązań, które podlegałyby konsolidacji.

Przed podęciem tej ważnej decyzji, którą jest konsolidacja swoich zobowiązań, w szczególności osoby zadłużone powinny przyjrzeć się dokładnie zapisom umowy. Pewne jest, że z uwagi na ryzyko – złą historię kredytową – pożyczkodawca podwyższa oprocentowani i koszty pożyczki, niemniej jednak zawsze warto zweryfikować dokładnie wszystkie koszty pożyczki i w miarę możliwości porównać ją z inną. Być może okaże się, że oferty pożyczki konsolidacyjnej dla zadłużonych, mogą się sporo różnić, co pozwoli zaoszczędzić na wysokości raty od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Warto mierzyć siły na zamiary

Mimo, że często oferty pożyczek konsolidacyjnych mogą okazać się jednym z jedynych rozwiązań kłopotów finansowych, do całego procesu należy podjeść z rozwagą. Warto zastanowić się czy będzie się w stanie spłacać raty. Warto przeanalizować także skrupulatnie umowę kredytową, sprawdzić jej wszystkie zapisy i w razie jakichkolwiek wątpliwości zadawać pytania pożyczkodawcy. Na rynku jest wiele nieuczciwych firm, które starają się wykorzystywać trudną sytuację materialną wielu osób. „Wpaść z deszczu pod rynnę” jest jednak znacznie gorzej niż na bieżąco próbować ustalać warunki spłaty z pojedynczymi wierzycielami. Bezpieczne pożyczanie zależy wyłącznie od czujności i rozwagi pożyczkobiorcy podczas podpisywania umowy. Aby zminimalizować ryzyko warto pożyczać od zaufanych i polecanych instytucji oferujących pożyczki konsolidacyjne dla zadłużonych.

Jedna niższa rata dzięki skonsolidowaniu kredytów

W większości przypadków, osoby zdecydowane na zaciągnięcie pożyczki tego typu mogą spać bez obaw. Do uregulowania będą miały prawdopodobnie tylko jedną, często niższą ratę. Takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą chwilówek – szybkich pożyczek, które zazwyczaj mają termin wymagalności całej kwoty przypadający już po miesiącu od zaciągnięcia chwilówki. Jedna, niższa rata jest z pewnością atrakcyjniejsza i łatwiejsza do spłaty. Dodatkowo, skorzystanie z takiej oferty, pozwala przerwać ciągłość występowania zadłużenia w raportach BIK.

Po konsolidacji, można zwrócić się z prośbą do poprzednich pożyczkodawców o usunięcie negatywnych wpisów i danych dotyczących zobowiązań z archiwów Biura Informacji Kredytowej. Dzięki takiemu zabiegowi, można liczyć na poprawę swojej sytuacji finansowej i historii kredytowej w BIK.

Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych?

Przy regularnych spłatach pożyczki konsolidacyjnej, można będzie liczyć na poprawę swojego scoringu. Jednym z minusów pożyczek dla zadłużonych jest prawdopodobnie – w zależności od rodzaju oferty – wydłużenie okresu spłaty – pewne jest to, że będzie on znacznie dłuższy. Powodem jest to, ze pożyczkodawca, aby zaproponować znośniejszą do spłaty ratę i przy tym „zarobić” na prowizji i oprocentowaniu, musi wydłużyć okres spłaty pożyczki. Warto też mieć na względzie, że pożyczkodawca może nie wyrazić zgody na konsolidację wszystkich zobowiązań, które posiada osoba zadłużona. Także taki scenariusz również należy wziąć pod rozwagę. Natomiast w odwrotnej, także możliwej sytuacji, pożyczkobiorca oferujący konsolidacje może zaproponować bonus w postaci dodatkowej gotówki, którą pożyczkobiorca może przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt konsolidacyjny dla osób zadłużonych, dla jednych, w przypadku podpisania umowy z solidnym i sprawdzonym pożyczkodawcą może być wybawieniem i rozwiązaniem wielu obciążających zarówno budżet domowy jak i psychikę problemów finansowych. Z kolei podpisanie umowy konsolidacji bez dokładnej weryfikacji zapisów umowy może skutkować pogorszeniem swojej sytuacji materialnej, poprzez wyrażanie zgody na udzielenie pożyczki na bardzo niekorzystnych warunkach (bardzo wysoka rata, ukryte koszty około kredytowe, bardzo długi okres kredytowania). Podstawą jest skorzystanie ze sprawdzonej i polecanej przez inne osoby oferty pożyczki.