Rynek pożyczek pozabankowych nieustannie się rozwija. Pożyczkodawcy coraz skrupulatniej weryfikują konsumentów. Nadal jednak w wielu ofertach znajduje się pożyczka bez BIK. Co to za rodzaj pożyczki i kto powinien z niej skorzystać?

Czym różni się pożyczka bez BIK od innych dostępnych na rynku?

Firmy pożyczkowe oferują pożyczki, które mogą różnić się kilkoma najważniejszymi aspektami:

 • sposobem udzielania – pożyczki online czy pożyczki do domu lub w oddziale,
 • sposobem spłaty – chwilówki krótkoterminowe z obowiązkiem jednorazowej spłaty i pożyczki ratalne,
 • wysokością kwoty pożyczki – większa gotówka dostępna jest dla osób z dużą zdolnością kredytową,
 • metodami weryfikacji wnioskującego – sprawdzanie baz dłużników, np. BIK lub inne sposoby umożliwiające ocenę ryzyka kredytowego.

Obecnie oferta pożyczek jest bardzo szeroka. Większość z nich dostępnych jest w internecie, również pożyczka bez BIK. Takie oferty pochodzą od pożyczkodawców, którzy w ocenie ryzyka przy pożyczaniu pieniędzy nie współpracują z Biurem Informacji Kredytowej, by zaczerpnąć informacji o konsumencie. Pewne jest jednak to, że nie pożyczą pieniędzy bez żadnych szans na ich zwrot. Firmy pożyczkowe, zamiast BIK, mogą kontrolować inne rejestry dłużników, chyba że znajdą sposób na inne zabezpieczenie pożyczki. Zastaw może być konieczny w przypadku pożyczek bez BIK na wysokie kwoty.

Czym jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które zajmuje się gromadzeniem danych o konsumentach dotyczących ich zobowiązań. Do BIK wpływają informacje o spłacie oraz o braku spłaty pożyczek czy kredytów. Do wglądu w taki rejestr uprawnione są podmioty finansowe za zgodą konsumenta oraz każdy konsument. Opłata za raport BIK jest niewielka, a dzięki niemu możesz uzyskać informację, czy możesz skorzystać z dowolnej pożyczki, czy jednak pozostaje Ci pożyczka bez BIK. Być może raport będzie źródłem informacji o długach i będzie wskazówką do ich uregulowania jeszcze przed zaciągnięciem nowej pożyczki.

Pożyczka bez BIK a kredyt bez BIK?

Trzeba zauważyć, że pożyczka bez BIK możliwa jest uzyskania wyłącznie od podmiotu działającego na rynku pozabankowym. Nie istnieje kredyt bankowy bez BIK. Banki mają do dyspozycji pieniądze swoich klientów. Natomiast firmy pożyczkowe udzielają pożyczek z kapitału własnego, dlatego w tym przypadku przepisy prawa nie są tak restrykcyjne. Pożyczkodawcy określają własną politykę głównie wobec regulacji ustawy o kredycie konsumenckim. Mogą sprawdzać BIK, ale nie muszą. 

 Dla kogo skierowana jest oferta bez BIK?

Przede wszystkim pożyczka bez BIK powinna zwrócić uwagę osób, które:

 • mają na swoim koncie opóźnienie w spłacie pożyczki bądź kredytu,
 • spotkały się z odrzuceniem wniosku z uwagi na brak jakiejkolwiek historii kredytowej.

Na ocenę wiarygodności konsumenta i jego zdolności kredytowej wpływ mają nie tylko niespłacone zobowiązania. Każde terminowo spłacone zobowiązanie kształtuje pozytywną opinię o konsumencie oraz dodaje punkty w ocenie ryzyka kredytowego. Oczywiście im więcej punktów, tym większa wiarygodność pożyczkobiorcy.

Oferty pożyczek bez BIK – zdolność wnioskującego

Jak widać, obecność w rejestrze BIK nie musi być powodem do zmartwienia. Obecnie niemal każdy znajdzie pożyczkę, nawet osoby zadłużone. Trzeba pamiętać, że pożyczkodawcy do analizy sytuacji finansowej wnioskującego o pożyczkę mogą wziąć inne aspekty:

 • wysokość uzyskiwanych dochodów – im wyższe, tym większa szansa na pożyczkę,
 • koszty utrzymania – im niższe, tym lepiej,
 • wysokość zadłużenia,
 • status majątkowy i mieszkaniowy,
 • liczbę osób na utrzymaniu,
 • wiek,
 • zawód.

Jestem w BIK. Jak uzyskam pożyczkę bez BIK?

Oferty pożyczek bez BIK dostępne są online, dzięki czemu można dopasować nie tylko rodzaj pożyczki, ale także jej parametry, takie jak kwota czy okres spłaty. To istotne, by kolejny raz nie popaść w tarapaty i sumiennie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania, co poprawi historię kredytową. Wniosek o pożyczkę bez BIK można wypełnić przez internet. Po weryfikacji np. za pomocą przelewu i pozytywnej decyzji, pożyczkodawca przekaże środki finansowe w wybrany przez wnioskującego sposób.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Czerwona Skarbonka