Kredyt i pożyczka to, obok lokaty i konta oszczędnościowo-rozliczeniowego, dwa najbardziej popularne produkty finansowe, z których można skorzystać w ramach usług bankowych. Pojęcia te są często ze sobą utożsamiane, jednak w rzeczywistości oznaczają dwa różne instrumenty finansowe. Żeby dopowiedzieć na pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem – pożyczka czy kredyt – trzeba przyjrzeć się cechom charakterystycznym tych produktów oraz przeanalizować, który z nich jest bardziej adekwatny do aktualnych potrzeb.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka to pojęcie bardzo szerokie, odnosi się bowiem nie tylko do banków, ale również osób fizycznych. Pożyczki może udzielić każdy, pod warunkiem, że pieniądze, które są jej przedmiotem, stanowią własność pożyczkodawcy. Z pożyczką można spotkać się więc w banku, ale również w SKOK, w każdej firmie posiadającej osobowość prawną lub innej instytucji, niekoniecznie finansowej. Pożyczkę można zaciągnąć również u członka rodziny, sąsiada lub innej osoby prywatnej.

Ważną cechą pożyczki jest brak konieczności zawierania umowy na piśmie. Dotyczy to szczególnie pożyczek opiewających na stosunkowo niskie kwoty. Zaleca się, aby umowa pożyczki na wysoką sumę była sporządzona w formie pisemnej, na wypadek sporów i wątpliwości.

Zasady obowiązujące w przypadku pożyczki zawarte są w Kodeksie Cywilnym.

Kredyt – co to takiego?

Kredyt to pojęcie zdecydowanie bardziej wąskie niż pożyczka. Jest ono zarezerwowane jedynie dla dwóch instytucji finansowych: banków i SKOK`ów. Warunki kredytu określa pisemna umowa zawierana pomiędzy kredytobiorcą a instytucją finansową. Umowa ta określa sztywne warunki dotyczące kwoty kredytu, oprocentowania, wysokości rat oraz terminów ich spłaty, a także okresu kredytowania.

Zasady udzielania kredytów określają ustawy, z których nadrzędną jest ustawa Prawo Bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 roku.

Pożyczka czy kredyt
Pożyczka czy kredyt

Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką

Jak widać, jest wiele różnic pomiędzy kredytem a pożyczką. Do najbardziej istotnych należą:

– sposób zawarcia umowy: kredyt wymaga sformalizowanej umowy zawartej na piśmie, umowa pożyczki może być zawarta w formie ustnej, jednak zaleca się, aby miała formę pisemną (już przy pożyczkach na kwotę 500 zł);
– katalog osób i instytucji, mogących udzielić zobowiązania: kredytu może udzielić jedynie bank lub SKOK, pożyczki może udzielić każdy, kto jest właścicielem pożyczanych pieniędzy;
– przeznaczenie: kredyt zaciągany jest na konkretny cel, pożyczka na cel dowolny;
– koszty: pożyczka może być udzielona bezpłatnie, tzn. może być nieoprocentowana, kredyt wiąże się ze spłatą prowizji i odsetek;
– termin spłaty: w przypadku kredytu zawsze jest określony, pożyczka może być zaciągnięta bezterminowo;
– formalności: w przypadku kredytu jest ich zdecydowanie więcej, niż w przypadku pożyczki.

Różnice między kredytem i pożyczką pojawiają się już w podczas analizy podstawowych założeń. Błędem jest więc używanie tych pojęć zamiennie.

kredyt czy pożyczka
kredyt

Pożyczka czy kredyt?

Na pytanie, co jest lepsze – pożyczka czy kredyt, odpowiedzieć można krótko – to zależy. Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę szereg wyznaczników.

Kredyt, z racji tego, że zarezerwowany jest dla banków i SKOK`ów, często bywa opcją droższą, ale bardziej pewną i stabilną. Żeby zaciągnąć kredyt trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, która wyliczana jest przez instytucję udzielającą kredytu. W przypadku kredytów na bardzo wysokie sumy trzeba również czasami przedstawić odpowiednie dokumenty poświadczające przeznaczenie pieniędzy na określony cel (np. kredyt hipoteczny).

Z kredytem spotkać się można najczęściej w przypadku zakupu mieszkania lub domu, samochodu oraz sprzętu AGD lub RTV. W odniesieniu do firm pojawia się również kredyt inwestycyjny, który przeznaczyć można, np. na rozbudowę siedziby lub inwestycję w nowe technologie.

Kredyt będzie też lepszą opcją dla tych, którzy mają na tyle stabilną sytuację finansową, która pozwala na zaciągnięcie stałego zobowiązania. Kredytem finansuje się najczęściej istotne inwestycje.

Natomiast pożyczka sprawdzi się lepiej niż kredyt dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Mniej sformalizowana forma uzyskania środków finansowych pozwala na zdobycie ich w krótszym czasie. To zdecydowany plus w przypadku nagłej potrzeby finansowej.

Pożyczki zaciągane są zazwyczaj na zdecydowanie mniejsze kwoty niż kredyt. „Luźniejsza” forma pozwala często na negocjowanie warunków spłaty, swobodne przesuwanie wymagalności terminów kolejnych rat oraz wysokość oprocentowania i prowizji. Wszystko to sprawia, że pożyczka wydaje się być bardziej przyjazna dla potencjalnego dłużnika. Środkami z pożyczki finansuje się najczęściej nagłe potrzeby lub przyjemności.

Pożyczka czy kredyt? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie.

Co w przypadku pożyczek prywatnych?

Zupełnie inaczej sprawa wygląda jeśli staramy się o uzyskanie pożyczki prywatnej. Zabezpieczeniem takiego zobowiązania pomiędzy inwestorem a pożyczkobiorcą jest umowa cywilno-prawna. Bardzo często prywatny inwestor wymaga podpisania weksla in-blanco. Więcej na ten temat Piszemy artykule na temat pożyczek prywatnych od ręki. https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/pozyczki-prywatne-od-reki/

Dlaczego decyzję o zaciągnięciu zadłużenia należy podejmować rozważnie?

Decydując się na pożyczkę przez Internet lub chwilówkę warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem, spłacić zadłużenie następną pożyczką. Niestety takie zjawisko jest powszechne pośród osób korzystających aktywnie z rozwiązań kredytowych. Zaciąganie kredytu lub pożyczki na spłatę obecnych zobowiązań prawie nigdy nie kończy się niczym przyjemnym. Takie działanie pogłębia jedynie zadłużenie oraz złą sytuację klienta. W przypadku problemów ze zbyt wysoką ratą pomóc może jedynie pożyczka konsolidacyjna, która obniży ratę oraz ułatwi wyjście z długów. Oczywiście to rozwiązanie ma swoją cenę w postaci czasu spłacania kredytu. Po skonsolidowaniu pożyczki, czyli zmniejszeniu raty, oraz doliczeniu wynagrodzenia dla nowego pożyczkodawcy, czas spłaty może wydłużyć się nawet o 100%. Oczywiście zależy to od tego, jak bardzo klient chce obniżyć swoją obecną ratę.

Takie rozwiązanie nie wydaje się kuszące, niestety najczęściej, kiedy zaczynają się pojawiać problemy ze spłatą to nie wiele można zrobić. Kluczem do dobrej sytuacji finansowej jest umiejętność dbania o swoje finanse nie tylko w sytuacjach alarmowych. Najlogiczniejszym rozwiązaniem problemów związanych z pieniędzmi jest ograniczenie wydatków i zwiększenie przychodów. Wie to chyba każdy, a jedynie kilka procent osób stosuje się do tej zasady. Najczęściej jednak to co podpowiada logiczna strona umysłu jest zagłuszane przez uczucie jakie może wywołać natychmiastowa gratyfikacja po otrzymaniu pożyczki. Szybka decyzja, wypłata w 15 minut i brak zaświadczeń. Pożyczki są na wyciągnięcie ręki, a po otrzymaniu szybkiego przelewu na konto, można przeznaczyć pieniądze na dowolną rzecz. Jeśli ten proces zostanie powtórzony kilkukrotnie, trzeba będzie włożyć naprawdę dużą ilość wysiłku, żeby zlikwidować połączenie pomiędzy neuronami pożyczka = przyjemność. W innym przypadku nawet najlepsze książki i szkolenia o finansach na nic się nie zdadzą.

Oficjalny rejestr firm pożyczkowych można pobrać z oficjalnej strony KNF:

https://www.knf.gov.pl/podmioty/Rejestry_i_Ewidencje/rejestr_instytucji_pozyczkowych